Opeřence se v polovině srpna ujali ochranáři z Vlašimi poté, co jim ho odevzdali strážníci Městské policie Říčany. „Neudržel se téměř na nohou, byl vysílený a hladový,“ potvrdila stav zvířete na začátku jeho léčebné kúry Barbora Vencová ze záchranné stanice.

A špatné byly také výhledy na jeho další život. Příliš optimistické nebyly ani konzultace s ornitology, kteří ptákovi nedávali mnoho nadějí, že ještě letos stihne odletět za teplem.

Po několika týdnech ale kontrolní vážení ukazovala, že přibývá na váze. V dalších dnech už ho proto pracovníci stanice přesunuli už do rozletové voliéry. Tam se začal učit lovit živou potravu. V době, kdy mohl být vypuštěn, už ale jeho souputníci byli na cestě. Proto Tulák dostal vysílačku.

„Do poslední chvíle jsme si nebyli jisti, že odletí. Vysílačku dostal především proto, abychom ho v opačném případě našli a případně stáhli na zimu do stanice,“ vysvětlil Jaroslav Svačina, hlavní ošetřovatel s tím, že čápa vypustili na rybníku v Částrovicích a už v druhý den přišel signál z Načeradce.

Dál si to čáp namířil směr Humpolec a ve čtvrtek už překročil hranice s Rakouskem. „Ve čtvrtek 24. září přišel signál z místo deset kilometrů od Vídně,“ dodal Jaroslav Svačina s tím, že jeho pouť lze sledovat online - ZDE.