„S kolegou jsme se vraceli v sobotu večer z montáže a viděli jsme, jak na silnici sedí nějaký velký pták. Zastavili jsme a šli se podívat, co to vlastně je," začal své vyprávění Jaroslav Křeček.

Šlo o puštíka obecného, a protože bylo evidentní, že nemůže létat, odvezl ho muž domů s tím, že jej předá pracovníkům Českého svazu ochránců přírody Vlašim.

„Byl hodně vystrašený. Celou cestu mi seděl klidně na klíně a rozhlížel se, kudy jedeme," popsal cestu zachránce.

Ještě týž den kolem deváté hodiny večerní si pro poraněné zvíře přijel osobně vedoucí Záchranné stanice pro živočichy Vlašim Stanislav Němec.

„Šlo o mladého jedince puštíka obecného, který nebyl zraněný, ale spíš pouze vysílený nebo otřesený. Veterinářka, která ho prohlédla, totiž neshledala, že by mělo zvíře něco zlomeného nebo, že by byl jakkoliv poraněný," uvedl Stanislav Němec.

Přesto si sovího juniora nechali ve stanici na pozorování. Tam dostává výživu, aby nabral svalovou hmotu a mohl se tak co nejdřív vrátit do volné přírody. Jakmile získá kondici, přesunou ho ještě ošetřovatelé do rozletové voliéry, kde zkontrolují, jak létá dlouhým plachtivým letem či jak při letu manévruje. Poté už nebude bránit nic v jeho vypuštění zpět do lesa.

Doba, kterou stráví puštík ve stanici, by neměla přesáhnout dva až tři týdny.

Puštík obecný, kterého našel muž z Krhanic při cestě z práce, bude už moct brzy volně létat. Zatím se zotavuje v záchranné stanici Českého svazu ochránců přírody ve Vlašimi.

„Zvířata, která nejsou zraněná, ale třeba pouze vysílená si chceme nechat ve stanici co nejkratší dobu. Aby si příliš na nás a na pohodlí a bezpečí, které u nás mají, příliš nezvykla," vysvětlil Stanislav Němec.

Proto jakmile shledá veterinářka, že je puštík v naprostém pořádku, vypustí ho ochránci do míst, kde byl nalezený. Podle slov vedoucího vlašimské záchranné stanice to má hned několik důvodů.

„V první řadě nám to ukládá zákon. Potom je dobré vrátit zvíře tam, kde to zná, dobře se mu tam daří, může tam úspěšně lovit a rozmnožovat se. Zkrátka tam, kde má nějaké své zázemí," uvedl šéf vlašimských záchranářů a zároveň poznamenal, že vrácení na původní místo není zrovna u puštíka obecného tak zásadní, jelikož je to u nás, dá se říct nejběžnější sova. Ale pokud by prý šlo o nějakého vzácnějšího jedince, ať už ptáka či savce je důležité ho vypustit tam, kde byl nalezený.

„Kdybychom to neudělali, hrozí, že v námi vybraném místě se nemusí vůbec ostatní příslušníci jeho druhu vyskytovat, a to by byl problém. Je třeba ho tedy vrátit do míst, kde je nějaká lokální populace, do které se může začlenit," zdůraznil Stanislav Němec, který nabídl nálezci, že se může osobně zúčastnit vypuštění puštíka obecného zpět do volné přírody.

„Mám na toho nálezce telefonický kontakt, takže až bude puštík připravený opustit naší záchrannou stanici, zavolám mu a pokud bude chtít, může ho společně s námi pustit na svobodu," dodal na závěr pracovník záchranné stanice ČSOP Vlašim.

„To si určitě nenecháme ujít. Hlavně dcera se moc těší. Nemluví o ničem jiném, než že si bude moc pochovat sovu a poté ji nechat letět třeba za svou rodinou," potvrdil přijetí nabídky Jaroslav Křeček.