Patřil mezi ně i publicista Václav Šmerák. Tehdy žil v Praze, nyní je jeho domovem malá ves nedaleko Netvořic, Krňany.

„I řada z nás, kteří jsme se zajímali o historii a vývoj společnosti a byli trochu skeptičtí k tomu, co se odehrává, jsme změnu vítali,” uvedl včera, při návštěvě redakce Benešovského deníku Šmerák, autor knihy Mezi Vltavou a Sázavou.

Evropa byla tehdy v pohybu a jen v Československu, se toho příliš nedělo.
„Hroutil se Sovětský svaz a impuls, který přišel 17. listopadu, uvolnil to, co lidé už léta chtěli,” hodnotí. „Pak už to šlo samo.”

I Václav Šmerák se účastnil demonstrací. Nejprve po práci, později místo práce. Prvotním cílem revolučního hnutí, byl požadavek na to, aby zmizelo vedení státu, které všechno dusí.

„To přišlo, najednou jsme procitli a zjistili, že žijeme v kapitalismu. Každý si v listopadu přál, aby to byl kapitalismus s lidskou tváří. Většině národa totiž chyběli například základní informace o tom, co je to tržní mechanismus, tržní ekonomika. Kapitalismus byl do té doby vysvětlován jen jednostranně,” tvrdí publicista s tím, že s absolutní svobodou přišla i řada negativ, problémů.

„Když můžou dělat všichni všechno, nedělají všichni vše pro to, aby se všichni měli dobře,” míní Václav Šmerák. „Bohužel. Jenže to jsme si tenkrát neříkali.”

Také Šmerák zvonil na Václaváku klíči. Jenže možná trochu jinak, než někteří spoluzvoníci.

„Když to máte pár kroků na Václavské náměstí, jdete si s chutí zazvonit, protože ta euforie je obrovská. Jenže kdo alespoň v krátkosti přečte dějiny tří tisíc dobře zmapovaných let lidské společnosti a zajímá se o souvislosti, není zase tak náchylný k euforii a radostnému skákání. Pak člověk, když už mu je čtyřicet, pokládá si otázku, co bude dál? Ti starší měli už tenkrát vrásky, které se bohužel během následujících dvaceti let prohloubily,” je přesvědčený Šmerák.

Svoboda, tedy základ, který revoluce přinesla, však podle publicisty řadu lidí dokonale vykolejila. Kauzy, kterých jsou nyní plná média, ale nejsou ničím novým.

„Když si přečtete Svobodné slovo z První republiky, dočtete se o tolika skandálech, že budete mít pocit, že jste v dnešní době. Svoboda dala možnost především mladé generaci, aby republiku proměnila. Nyní jsme jen v jakési mezifázi. Takové stavy se dají vyčíst právě i z dějin, a jestliže máte znalosti, pak se k dějinnému zvratu chováte trošku jinak. V okamžiku, když jste nepoučení, máte obrovskou radost. A já si myslím, že to všechno, za tu obrovskou radost, stálo.

Anketu k 17. listopadu najdete ZDE.