V obci na Benešovsku odebírali inspektoři veterinární správy vzorky na začátku tohoto týdne. Rozbory ve Státním veterinárním ústavu v Praze pak odhalily, že drůbež skutečně podlehla ptačí chřipce označené kódem H5N8.

Podle Císaře měl chovatel z Podolí pětačtyřicet slepic a šest kachen, nemoci přitom podlehla více než polovina slepic. „Nákazu do chovu zanesly s největší pravděpodobností divoké kachny, protože v sousedství je rybník,“ uvedl Císař, podle kterého včera veterináři všechny ptáky z podolského chovu utratili. Následovala likvidace v asanačním ústavu.

U dalších drobných chovatelů v okolí budou nyní veterináři zjišťovat, zda virus nezasáhl také jejich drůbež.

Kolem Podolí bylo stanoveno tříkilometrové ochranné pásmo, a to v rámci mimořádných veterinárních opatření, která platí až do odvolání. V okruhu deseti kilometrů pak musí chovatelé zajistit pro veterinární správu seznamy chovaných ptáků.

Veterináři současně apelují na chovatele, aby drůbež drželi v uzavřených prostorách, nebo zajistili, například natažením sítí či pletiva, aby nedocházelo ke kontaktu jejich chovů s volně žijícími opeřenci ani ke kontaminaci prostoru jejich trusem.

Letos už veterináři zaznamenali výskyt ptačí chřipky ve dvou chovech v jižních Čechách a na dalších třech místech u volně žijících ptáků.

Ptačí chřipka se do Česka opakovaně vrací s migrujícími ptáky. Ti do země zavlekli nákazu naposledy loni, předtím v letech 2017 a 2007.