Dvanáctiletý pejsek Míša, kříženec s vizáží vlčáka, je v útulku nejdéle. Přes čtyři roky.
„U nás už není jako v útulku, ale jako doma. Určitě by si ale zasloužil dožít u páníčka,“ přeje si Eva Kraupnerová, jedna z pracovnic útulku.
Míša vypadá v kleci dost ostře, cení zuby a vyvádí. Když vyjde ven, je ale klidný. „Lidé si často psa nevyberou proto, že v kleci působí zle,“ dodala Kraupnerová.
V psím útulku v tuto chvíli bydlí 32 zvířat, ale ještě zhruba osm by se jich vešlo. Nejvíce psů přibude tradičně v lednu po Silvestru, kdy utíkají z domu vyplašení z odpalovaných ohňostrojů.
„Pro většinu z nich se majitelé do několika dnů vrátí,“ doplnila další pracovnice útulku Jana Štěpánková.
S běžnou situací, kdy lidé pořídí před prázdninami psa pro své dítě a to ho pak zase na jejich konci odloží, se v Maršovicích už nesetkávají.
Když už lidé psa nechtějí a nechají ho třeba uvázaného u kontejneru nebo ho někde vypustí, je to ta lepší varianta, protože je pejsek odchycen a dostane se do útulku, v horším případě ale skončí někde v pytli a zahyne. „Našly jsme například několik štěňat v pytli, některá už byla v té chvíli mrtvá,“ řekla s lítostí Kraupnerová.
Někdy se pes i vrátí do útulku s tím, že majitelé na něj už nemají čas a bývá to na něm i vidět. Bojí se lidí, ruky a nechce chodit na procházky. Takový pes se ale dá správným způsobem napravit.
V současnosti útulku značně pomáhají moderní technologie jako je čipování nebo internet. Pes dostane implantovaný čip na levou stranu krku pod kůži. Potom stačí čtečkou přes toto místo přejet a na počítači se objeví údaje o majiteli. „Čipování je v Praze povinné, u nás zatím ne, ale čtečku máme,“ řekla Jana Štěpánková.
Když se ani ze známky ani z čipu majitel psa nepodaří zjistit, nastává třítýdenní lhůta, ve které pes zůstává v útulku, prochází odčervením, očkováním a čeká, zda se k němu přihlásí majitel. Po této době může být nabídnut případným zájemcům.
Všichni psi mají vlastní klec, nemusí v ní ale být celý den. „Snažíme se denně pejsky alespoň 20 minut venčit,“ dodala Štěpánková.