Kolem pětačtyřiceti psů bez domova mají na starosti v útulku společnosti Willi Bohemia v Maršovicích. To je na hranici jeho kapacity. Přes prázdniny jim totiž svěřenci přibývají doslova kosmickou rychlostí. S obavami tu navíc čekají na začátek školního roku, kdy se majitelé nepohodlných „mazlíčků“ zbavují.
„Poslední dobou jsme plní pořád. Jen se modlíme, aby po prázdninách žádný nárůst nebyl. Ale je spíše možné, že nebudeme vyslyšeni,“ řekla Jana Štěpánková, vedoucí útulku s tím, že většinou mívají dvě nebo tři klece volné. Někdy je to však, podle jejích slov, na hraně. „Stalo se nám, že jsme měli v jeden den příjem sedmi psů a volali nám, že mají další,“ kroutí hlavou mladá žena.
Jana Štěpánková zároveň připouští, že pokud by byla situace již neúnosná, museli by vyhlásit takzvaný stop stav. To se však nestává často. Psi jsou potom umístěni v jiném útulku, nebo zůstávají v kotcích obecních úřadů, kde byli nalezeni. Zde musí vydržet několik dní, než se místo v Maršovicích uvolní.
To, že o prázdninách přibylo psů bez páníčků, připisuje ošetřovatelka také hezkému počasí. „Nejedná se vždy o opuštěné psy. Lidé se s nimi vydávají na výlety, houbařit nebo odjedou na dovolenou a nechají své psy někomu na hlídání, a to se pak snadno stane, že utečou, když jsou na volno,“ podotýká.
Majitelé, kteří se chtějí psa zbavit, jej nezřídka uváží přímo u útulku. Jiní si takovou práci nedají a zvířata pohodí kde buď. „Jeden z posledních takových případů se odehrál v Týnci, kde byla v popelnici vyhozená tři štěňátka stará asi čtyři týdny,“ popisuje vedoucí útulku.
Psů se jejich povedení majitelé zbavují i tak, že je vyhodí z aut a odjedou. Ne všichni psi, kteří zmateně pobíhají po silnici, však musí být odložení.
Člověk, který najde pejska, by měl uvědomit místní obecní nebo městský úřad, případně policii. Ti si psa nechají den nebo dva u sebe a zkouší nalézt majitele. „Pokud to lidé v tom místě nikomu nenahlásí a psa rovnou přivezou sem, nemusí jej majitel už najít. Nenapadne ho, že se může dostat čtyřicet padesát kilometrů do útulku,“ vysvětlila Jana Štěpánková.