Pak stránky nabízejí i telefonní číslo, na které však nikdo nereaguje. Bez kladného výsledku zůstal ve středu 23. ledna také pokus spojit se s provozovatelkou útulku, Marií Hrmovou. Proto se o důvodech ukončení činnosti dá jen spekulovat. Třeba tak, jak se to lze dočíst ve facebookové diskusi.

Uživatelka Ellie Radová tam píše: „Nejspíš to bude nedostatkem financí. Jelikož je to nezisková organizace, tak nemají kde brát peníze na údržbu jídlo, očkováni atd. Je to ale jen názor.“ Další z mnoha podobných příspěvků přidal na svůj facebookový profil také Luboš Šraier: „Co se stalo, že tak najednou? Jak znám paní Hrmovou, určitě k tomu má závažný důvod. Je to škoda a držím vám palce a ať se vám vede dobře.“

Naprosto jisté v tuto chvíli je, že sídla, která útulek využívala, musejí nastalou situaci řešit po svém. Největší z nich, Benešov, se ale do ní, ani nedostal. „S Maršovicemi město Benešov spolupracovalo dříve, ale už přes rok a půl využíváme psí útulek Čtyři packy (oficiálně Naděje pro čtyři packy z.s. - pozn. red.) v Opřeticích,“ potvrdil velitel benešovských strážníků Radek Stulík.

V Týnci nad Sázavou rozluka s maršovickým útulkem také nenásledovala po jeho oznámení. „Bylo tomu právě naopak,“ uvedl starosta Martin Kadrnožka. „I na základě připomínek našich občanů, že útulek v Maršovicích nefunguje tak, jak by měl, jsme mu v prosinci vypověděli smlouvu. Vzápětí pak Maršovice oznámily, že končí,“ řekl týnecký starosta s tím, že odchycené psy nyní Týnec vozí do útulku v Opřeticích u Bystřice. „Prohlédli jsme si ho, a protože se nám zařízení líbilo a udělali nám tam i nabídku, podepsali jsme po projednání a schválení v radě, s nimi i smlouvu,“ dodal Kadrnožka.

Informace, že by maršovický útulek nefungoval tak, jak měl, ale vyvrátil Zdeněk Císař, ředitel odboru veterinární hygieny a ochrany veřejného zdraví Krajské veterinární správy pro Středočeský kraj. „Při kontrolách jsme nezjistili žádné pochybení, třeba ani to, kdy stěžovatelka upozorňovala na to, že psi jsou ve tmě a nejsou dobře venčení. Zjistili jsme, že se zařízení se o zvířata staralo dobře,“ řekl Císař.

Problémy vzniklé v souvislosti s uzavřením útulku teď řeší intenzivně v samotných Maršovicích. I tento městys má povinnost odchytávat toulavé psy a umisťovat je do vhodného zařízení. „Nemáme svou obecní policii, která toulavé psy běžně chytá. Tuhle službu pro nás zajišťoval, stejně jako pro okolní obce, i s následným umístěním, právě útulek. To bylo pro nás opravdu výhodné,“ vysvětlil maršovický starosta Bohumil Ježek a upozornil, že nyní se o tuhle službu bude muset postarat sama radnice.

Smlouvu s maršovickým útulkem měla i Bystřice. „Před týdnem jsme umisťování odchycených psů řešili v městské radě a dohodli se, že podepíšeme smlouvu se Čtyřmi packami,“ potvrdil starosta Michal Hodík. „Maršovický útulek chtěl, abychom mu platili podle počtu obyvatel města, paušálně. Přesto jsme měli problémy, když jsme tam vezli zvíře mimo jejich pracovní dobu. Nebylo totiž komu ho předat. Pak jsme zvíře stejně odvezli zpátky k nám, do Opřetic. Proto nebylo ukončení smlouvy s Maršovicemi novou myšlenkou. Vlastně jsme předešli situaci vzniklou s pádem útulku,“ potvrdil bystřický starosta s tím, že si Bystřice dokonce polepšila.

V opřetickém útulku je podle provozovatelky Natálie Jägrové místa dost i ve vytápěných halách, i když právě tam budou končit nalezenci z velkého území Benešovska. „V Maršovicích zůstalo jen osmnáct psů, kteří byli rozvezeni do různých zařízení a to myslím není žádná tragédie,“ zhodnotila Natálie Jägrová.