„Naši psi se do sebe pustili a já je chtěla od sebe odtrhnout,“ líčí začátek poněkud stresujícího, asi dekádu starého zážitku padesátiletá chovatelka německých ovčáků. „Pokousali mě na rukou,“ dodala s tím, že kvůli krvi na zdi a domněnce, že se jedná o krev jejich zraněných miláčků, volala nejprve veterináře…

Ten jí ujistil, že psi nic proti člověku nemají, ale když se perou, přiberou do „hry“ kohokoliv. Na to doplatila i další, dvaapadesátiletá žena, která se policistům také nesvěřila. V Měříně u Slapské přehrady ji zranil pes, když se snažila od sebe odtrhnout svého německého ovčáka napadeného pitbulterierem jiného rekreanta. „Jestliže pitbul ženu pokousal při pokusu o zamezení psí rvačky, svědčí to o její neznalosti přirozeného chování psů. Pro dva bojující psy je člověk, který se vmísí do boje, jen třetím objektem rvačky,“ řekl k tomu tehdy veterinář Michal Šindelář z Mrače.

Který ze psů ženu v nastalém zmatku pokousal, nedokázala určit. Podle ředitele řevnické záchranné služby Michala Havlíčka však měla na předloktích obou rukou hluboké rány a bylo nutné je sešít. Také další žena, tentokrát doručovatelka tisku, si prošla horrorovou situací. Vyděšená k smrti doběhla v Pravoníně, v šest ráno, do svého vozu, aniž by jí další německý ovčák dostihl.

„Pán má dva velké psy, a když je s nimi doma, nic se neděje. Tentokrát však byli psi sami. Jeden si packou otevřel vrátka a rozeběhl se za doručovatelkou,“ popsala událost starou třináct let inspektorka doručování pro okres Benešov Hana Minaříková. „Pes jí chytil za kalhoty, ale nic víc se naštěstí nestalo. Doručovatelka však byla v šoku,“ dodala.

Právě pošťáci jsou poměrně často terčem útoku zvířat. Ta si důsledně střeží svá teritoria a „vetřelce,“ nesnášejí. Takový případ se stal i doručovatelce v Čerčanech. „Koupili jsme jí proto raději slzný plyn. Když ho psům nastříkala do očí, utekli,“ připomněla Minaříková s tím, že ochranný prostředek žena brzy vypotřebovala. Také v Poříčí nad Sázavou měla doručovatelka potíže se psy. Vše tehdy vyřešil starosta. „Na jeho zásah byli psi umístěni do útulku,“ dodala Hana Minaříková.

Bezpochyby nejzávažnější případ člověk vs. pes na Benešovsku se stal už na začátku milénia v Nespekách. Tehdy čtyřletého chlapce napadl kříženec německého ovčáka. Sousedovi zvíře uteklo ze zahrady. Ne jednou, ale několikrát. Naposledy ale pes kousl chlapce do obličeje tak, že mu tvář šili v benešovské nemocnici lékaři tři hodiny. Na tuhle událost mu v obličeji zůstala trvalá památka.

Podle Zdeňka Císaře, ředitele odboru veterinární hygieny a ochrany veřejného zdraví Krajské veterinární správy pro Středočeský kraj mají nyní soukromí veterináři povinnost KVS každý kontakt člověka se psem, tedy napadení, hlásit. To se v kraji stalo vícekrát.

„Na Benešovsku loni jedna rodina našla venku psa a vzala si ho domů. Zvíře všechny pokousalo a s příznaky vztekliny ho odvezli k veterináři do Poříčí nad Sázavou,“ popsal Zdeněk Císař jeden případ z loňska.

Zvěrolékař psa „uspal“ a kadáver KVS v Benešově dopravila ke zkoumání do Státního veterinárního ústavu Praha. Tam odborníci zjistili, že pes trpěl otokem mozku a počínajícím stadiem psinky. „Důležité pro rodinu ale bylo, že pes nebyl nakažený vzteklinou,“ dodal Zdeněk Císař.