„Klienti nutná opatření prožívali klidně, nikdo neprotestoval. Během celé doby se u nás nic mimořádného nestalo,“ potvrdila ředitelka Domova seniorů Jankov Drahuše Hlavatá s tím, že klienti zůstali s příbuznými v kontaktu obrazově přes skype nebo telefonicky.

ON-LINE reportáž o koronaviru najdete ZDE

Ta doba pomalu končí, ale opatření v mírnější podobě, trvají dál. První návštěvy očekávají v DS Jankov 1. června. Tamní domov se zvláštním režimem zřizuje Středočeský kraj a poskytuje v něm službu celkem 64 klientům. Šestačtyřicet míst využívají lidé s chronickým duševním onemocněním.

Podle ředitelky domova klienti ani v době mimořádných opatření nestrádali a totéž platí o personálu. Nikdo se nenakazil a nikdo nemusel do karantény. „Bylo to sice náročnější, ale zvládli jsme to,“ zhodnotila ředitelka.

Seniorům v Jankově pomáhal nejen zřizovatel a personál zařízení, ale také příbuzní a hlavně veřejnost z nejbližšího okolí. „Lidé se semkli a byli hodní. Překvapilo mě to. Přinášeli nám buchty, zákusky, ovoce nebo zeleninu. Za to musím všem poděkovat,“ uvedla Drahuše Hlavatá.

Také tolik důležité ochranné pomůcky, roušky, vyráběli v DS přímo na místě. Šila je zaměstnankyně prádelny a aktivizační pracovnice. Střihy pomáhali na látky přenášet i někteří z klientů. Roušky se teď hodí až přijedou první návštěvy.

Ani roušky ale neodstraní nutnost dodržovat další hygienická bezpečnostní pravidla - nošení rukavic, dezinfikování rukou, rozestupy. Návštěvy se musejí předem domluvit a podmínkou setkání s příbuznými bude i čestné prohlášení o bezinfekčnosti a normální teplota, kterou příchozím změří zdravotní sestra domova. Návštěvy pak budou na zahradě DS, v případě nepřízně počasí, uvnitř objektu.

Obdobně nepoznanou situaci prožívali i klienti dalšího krajského zařízení ve Vojkově. I v tamním zámku kraj poskytuje služby v klasickém domově seniorů i v domově se zvláštním režimem. Obě skupiny v počtu 59 respektive 53 klientů, mohou využívat rozlehlý oplocený park. „Právě díky němu klienti ani nepociťovali, že by museli být někde zavření,“ potvrdil ředitel DS Vladimír Koníček.

Klientům vojkovského zařízení se covid19 vyhnul. Pozitivní však byla jedna ze zaměstnankyň. Ta nemoc zvládla v domácí karanténě a už zase pracuje. Prověrky u dalších osob nákazu neprokázaly. Testy na covid19 od té doby mají ve Vojkově každé dva týdny.

I za tamními klienty příbuzní přijedou poprvé 1. června. Pro návštěvy je prozatím vyčleněna hodina denně během pondělí až pátku. „Během víkendu tu není tolik personálu, který je potřeba k asistenci během návštěv. Samozřejmě se to některým příbuzným našich klientů nelíbilo, ale je to nutnost, protože v domově není jen jejich příbuzný,“ vysvětlil ředitel DS Vojkov Vladimír Koníček s tím, že většina z nich je ráda, že se restrikce už uvolnily a uvidí své nejbližší.