Co asi první den ve škole přinese? Jaká bude paní učitelka? Budu tam mít kamarády? To byly asi nejčastější otázky, které se honily hlavami nejmenších dětí, jimž právě začala škola. Některé z nich přicházely s obavami, jiné se do školy těšily.

„My se budeme snažit, aby všechna slova, která od svých dětí uslyšíte, byla co nejvíce pozitivní. Vážení prvňáčkové, přeji vám, aby se vám ve škole líbilo, abyste našli hodně nových kamarádů a hlavně abyste se toho hodně naučili," promluvil k rodičům i začínajícím školákům ředitel školy Petr Jíša.

Zástupkyně ředitele Blanka Horálková poté představila trojici učitelek, které se po celý rok budou prvňáčkům věnovat i vychovatelky a vychovatele, které se budou o děti starat v družině. „Když je něco slavnostního a prší, říká se, že prší štěstí. Já věřím tomu, že vám, prňáčkové, prší hodně štěstíčka. Naučíte se tu číst, psát, počítat, budete malovat, cvičit, zpívat. Všechno co máte rádi ještě více zdokonalíte a naučíte se spoustu nových věcí," oslovila děti zástupkyně ředitele.

Pak už si malé školáky převzaly jejich učitelky, které je provedly chodbami k šatnám a do tříd. První samostatné kroky školou zvládli bez problémů všichni noví žáci a rodiče měli možnost je ještě následovat až mezi školní lavice. Pak se však dveře tříd za rodiči zavřely a prňáčkům začala první seznamovací hodina. Rodiče prvňáčků si mezitím mohli vyřídit například družinu nebo jiné organizační záležitosti.

„Syn se do školy těšil, nemohl dnes ani dospat a vstával už v šest hodin," řekl na chodbě čekající Richard Vesecký s manželkou. Prozradili také, že družinu si vyřídí až následující den, kdy, jak předpokládají nebude takový nával. Školní výbava pro prvňáčka zatížila rodinný rozpočet Veseckých zhruba o tři a půl tisíce korun. „Z toho nejdražší byla aktovka, která stála asi dvanáct stovek. Také pastelky byly docela drahé, zaplatili jsme za ně asi tři sta," poznamenal Richard Vesecký s tím, že za dva roky je čeká další pořizování věcí pro prvňáčka s mladším synem.

KAREL CHLUMEC