Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Průměrné mzdy většina obyvatel nedosáhne

Benešovsko/ Průměrná mzda roste meziročně pravidelně, za první čtvrtletí tohoto roku dosáhla hodnoty 22 531 korun.

16.6.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto: Nejvyšší průměrné mzdy se dočkáte v oboru finančního zprostředkování, nejnižší platy mají naopak zaměstnanci v oboru ubytování a stravováníFoto: Deník/ Vít Šimánek

Průměrná mzda v ČR se každoročně zvyšuje. Za první čtvrtletí roku dosáhla hodnoty 22 531 korun.
Sedm z deseti oslovených obyvatel Benešova ale vydělává méně. Jeden ze zbývajících tří lépe hodnocených byl navíc podnikatel: „Dělám na sebe, takže záleží jen na mně, jestli si ty peníze vydělám nebo ne, přes průměrnou mzdu se dostanu,“ řekl.
Všichni ostatní se shodli na tom, že navyšování mezd se týká spíše manažerských pozic a finančníků.
„Když jeden ředitel vydělává dvě stě tisíc za měsíc, tak tím zvedne průměr dalších třiceti, kteří jsou pod průměrem,“ stěžovala si další z dotazovaných.
Český statistický úřad rozděluje platy na dvě různé sféry, nepodnikatelskou, do které spadají hlavně státní úředníci, zaměstnanci obcí a měst, nemocnic a mnohých dalších organizací. Druhou sférou je podnikatelská, kterou tvoří zaměstnanci soukromých společností.
Průměrná mzda v nejlépe placeném odvětví finančního zprostředkování byla v posledním čtvrtletí loňského roku téměř dvaapůlkrát vyšší, než v ubytování a stravování, tedy v odvětví placeném nejhůře. Ekonomové očekávají, že mzdové rozdíly mezi odvětvími se budou dále prohlubovat. Podle hodnocení ekonomů pobírají mzdu nižší než průměrnou zhruba dvě třetiny zaměstnanců a v některých regionech dokonce skoro tři čtvrtiny.
Ten, kdo má průměrnou mzdu, má tedy mzdu nadstandardní.


Lidé z Prahy budou mít vždy nejvyšší platy v České republice


Praha/ Pomalý růst reálných mezd je odrazem zpomalující české ekonomiky. Platové rozdíly mezi Prahou a ostatními regiony se sice zmenšují, ale nikdy se nesrovnají. To si myslí analytik společnosti CITCO Finanční trhy Tomáš Volf. Dvaadvacet a půl tisíce korun, tolik činí průměrný plat v České republice. I když je to oproti loňskému roku více o 10,4 procenta, ve skutečnosti lidem v peněženkách tolik nezůstane.
Reálné mzdy, tedy to, co si můžeme za svou výplatu koupit, rostly jen o 2,8 procenta, což je druhá nejnižší hodnota za poslední dva roky. „Pokles růstu průměrných mezd koresponduje s tím, že česká ekonomika zpomaluje,“ říká analytik Volf.
„Důležitější ale je, zda mzdy korespondují s růstem produktivity práce. Pokud mzdy porostou rychleji než produktivita, bude to mít na ekonomiku negativní dopad. Samozřejmě že lidé budou mít více na páskách, ale zároveň to bude mít vliv na inflaci,“ poznamenal.
Rozdíly mezi vysokými platy v hlavním městě a výrazně nižšími platy v regionech se podle něho nikdy nesmažou. Mohou se ale zmenšit.
„Pomyslné nůžky mezi kraji a Prahou se mírně zavírají, ale stav, kdy by se úplně zavřely, zřejmě nikdy nepřijde. Tyto rozdíly budou vždycky,“ odhaduje Volf a dodává: „Praha má totiž to štěstí, že do ní zamířila celá řada bohatých zahraničních firem, které si mohou dovolit zaplatit kvalitní zaměstnance. Ti se do české metropole stahují jak z okolních měst, tak i ze vzdálenějších regionů.“

Autor: Vojtěch Kubásek

Dosahujete průměrné mzdy?

Ne, mám podstatně nižší plat

75 %

Ano beru skoro průměrnou mzdu

8 %

Ano, můj plat převyšuje průměrnou mzdu

17 %

Hlasovalo: 12

Anketa byla ukončena

16.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

Zlatý šampion Hakl věří, že vítěznou atmosféru přenese i do Benátek

Krajský úřad Středočeského kraje v Praze.

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Brankář Tomeček si protáhne zimní přípravu

Benešovsko – Okresní disciplinární komise OFS Benešov zasedala a trestala. Nejhůře dopadl brankář Nesperské Lhoty Michal Tomeček, který nejenže skončil na podzim, ale protáhne si i zimní přestávku. Největší pokutu, 3000 korun, dostaly za „černocha“ Čechtice.

KRÁTCE: Kvůli volbám se turisté k informacím nedostanou

Benešovsko - Přečtěte si krátké zprávy z regionu!

ANKETA: Jdete k volbám?

Benešovsko - Ptali jsme se obyvatelů Benešovska, jestli půjdou k volbám.

OBRAZEM: Spirituál Kvintet vystoupil ve Vlašimi k poctě Farní charity

Vlašim - Farní charita Vlašim slaví 25 let od svého vzniku. Ke svému výročí uspořádala také benefiční koncert skupiny Spirituál Kvintet. Ten se původně měl uskutečnit 5. října, ale z důvodu nemoci jednoho z členů kapely byl přeložen až na úterní večer 17. října. Do vlašimského kostela sv. Jiljí, kde se koncert konal, dorazilo mnoho posluchačů, kteří zaplnili celý kostel a vystoupení si náramně užili. Některé písně společně se zpěváky zpívalo dokonce celé obecenstvo. Na konci hudebního představení ocenili přítomní um skupiny ovacemi ve stoje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení