Obáváte se, že dlouhodobá předpověď počasí, kterou jste si našli na internetu, viděli v televizi nebo slyšeli v rádiu, nemusí odpovídat skutečnosti? Pomoc je snadná. Najděte si webové stránky ješetické meteorologické stanice, které už čtyři roky soukromě provozuje svobodný a zatím nezadaný čtyřiadvacetiletý Ondřej Vacek z Ješetic. Na nich se dozvíte, zda vám bude v době dovolené svítit sluníčko nebo pršet, jestli se budete muset smířit s tím, že po celou dobu vašeho pobytu na rozhraní středních a jižních Čech vám bude foukat vítr nebo budete mít štěstí a pofukovat bude jen zlehka, ovšem i to, jaká bude nejen skutečná, ale i pocitová teplota.

Meteorologie není vaše povolání, ale pouze koníček. Čím se živíte a jak dlouho se své zálibě věnujete?
Před čtyřmi lety, vlastně hned po škole jsem nastoupil do benešovského TRW, které je dodavatelem, ale i výrobcem dílů pro automobilový průmysl. V současné době působím na pozici operátor specialista, ale od října bych měl nastoupit na post vstupní a výstupní kontroly.
A pozorování počasí se věnuji od června 2012, kdy jsem si pořídil meteorologickou stanici.

Říkal jste, že se jedná už o lepší stanici, která se vyrábí v Americe. Jak jste ji získal a kolik stála?
Ke koupi je běžně celá řada takovýchto přístrojů. Ale těch kvalitnějších už tolik není. Tahle měří s přesností na setiny. Takže jsem si našel na internetu nejprve, jaké jsou možnosti, poté jsem si na jednotlivé typy vyhledal recenze a na tu nejlépe hodnocenou jsem si tady v České republice sehnal distributora, u kterého jsem si ji objednal. A kolik jsem za ní dal? Já mám základní verzi, která ukazuje teplotu, rychlost a směr větru, vlhkost vzduchu, množství srážek, pocitovou teplotu, a řekněme, že se její pořizovací hodnota pohybovala v řádech několika desítek tisíc korun. K ní je pak možné si dokoupit třeba senzor měření vlhkosti půdy, senzor vlhkosti listů, senzor přízemní teploty. Ta rozšiřitelnost je v podstatě nekonečná. Ale plné rozšíření je vhodné spíš pro zemědělce a tak. Pro laika jako jsem já, stačí úplně to, co mám. Výhodou této stanice je také to, že každé to čidlo může fungovat samostatně. Já mám ale všechny na jednom místě. Tedy měřič teploty a vlhkosti, což je ta bílá žebrovaná část (ta žebra odráží přímé sluneční paprsky. Takže i když je třeba venku třicet stupňů Celsia, ten díl je stále chladný) úplně dole. Potom ten hnědý díl, který vypadá jako otočený kbelík měří srážky, a poslední je měřič rychlosti a směru větru. Ten je na střeše. Všechno to má solární napájení, takže vlastně nepotřebujete žádný přívod elektřiny.

Je jedno, kde je stanice umístěna?
Teplotní čidlo by mělo být v dvoumetrové výšce a minimálně pět metrů od jakéhokoliv objektu, aby nebyly zkreslené hodnoty, a měřič větru ve výšce deset metrů.

A co senzor srážek?
Tam je spíš důležité, aby se v zimě měnil sníh v kapalinu. Takže je tam takové laicky řečeno topeníčko, které se dá zapojit do zásuvky a ono ten sníh rozehřívá.

V domě máte poté displej, kde se všechna ta zjištěná data zobrazují.
Ano. Těch hodnot je tam celá řada. Kromě venkovní teploty, vlhkosti a větru i tlak a pocitová teplota. Zobrazujete to i teplotu a vlhkost uvnitř domu. Můžete si tam dát historii, kdy jak bylo, nebo naopak jak bude,… Prostě je toho hrozně moc. No a to všechno se přenáší do počítače a na internet, který je volně přístupný. Chtěl bych zdůraznit, že meteo stanici provozuji bez jakýchkoliv sponzorů, tudíž si veškeré náklady hradím sám a webové stránky jsou přístupné pro veřejnost zcela zdarma.

Takže nějakému sponzorovi byste se nebránil?
To určitě ne. Ale v únosné míře. Tím myslím, že bych nerad na oplátku dělal nějakou cvičenou opičku.


Zkoušel jste své služby nabídnout profi meteorologům? Byl jste se podívat třeba v meteorologické stanici v pražských Komořanech?
Nejprve odpovím na druhou část otázky. Ještě ne, ale už se na to hrozně dlouho chystám. A co se týká spolupráce, tak oni to dělají tím stylem, že vám dají jejich přístroje. Chtějí data pouze ze svých profesionálně zkalibrovaných stanic.

Jak často vaše stanice aktualizuje data?
Každé 2,5 vteřiny.

Co když by vypadl proud. V ten okamžik by se do počítače data nenahrávala?
Ne. Ten přijímač má jakýsi vlastní záložní hard disk, takže když vypadne elektřina nebo internet, načítá se to na něj a poté se to zpětně nahraje tam, kam má.

Na webových stránkách obce Ješetice jsem našla, že máte své předpovědi počasí.
Ano. Nejen tam, ale i na vývěsní tabuli obce dávám takový měsíční souhrn. Jaká byla v tom daném měsíci minimální a jaká maximální teplota, kolik spadlo srážek, rychlost větru, a k tomu srovnání s hodnotami v tom stejném měsíci před rokem.

Vrátíme se ještě na úplný začátek. Jak jste se k tomuto koníčku dostal?
Sledování počasí mě vždycky zajímalo a nenašel jsem tady v okolí žádnou meteo stanici, kde bych získal nějaké informace. Takže jsem si zřídil vlastní stanici.

Sledujete i návštěvnost vašich webových stránek?
Určitě. A je vidět, že pokud je pořád jen sluníčko, je počet návštěv nižší, než když je takovéto počasí. Kdy chvíli prší, chvíli je sluníčko, někde v dálce je slyšet bouřka. To návštěvnost rapidně stoupá. Zatím se návštěvnost pohybuje denně v řádu desítek lidí, ale i to je moc fajn a jsem za to moc rád.

Máte čas i na jiné koníčky?
Rád jezdím na kole, jsem členem místního sboru dobrovolných hasičů a zhruba pět let sbírám turistické známky. Mám jich kolem dvou stovek a mám pouze ty, kde jsem skutečně byl. Nedělám to, že bych někomu řekl, ať mi nějakou přiveze bez toho, abych to místo sám osobně navštívil. No a poslední dobou se začínám zajímat o zabezpečovací kamerové systémy.