VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Protialkoholické šťáry ve Vlašimi budou pokračovat

Vlašim - „Budeme důsledně postupovat s cílem dosáhnout tvrdšího postihu,“ hrozí starosta města

23.2.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv VLP

Podávání alkoholu dětem a mladistvým je ve Vlašimi problém. Ukázaly to poslední dva zátahy městské i státní policie ve vlašimských provozovnách, restauracích a barech. Při první z nich policisté přistihli osm, při druhé dokonce deset mladistvých pod vlivem alkoholu. Vedení vlašimské radnice se s alarmujícími čísly nehodlá smířit a v kontrolách chce pokračovat i nadále s tím, že přitvrdí v postupu vůči tomu, kdo v rozporu se zákonem prodá nebo podá alkohol nezletilým.
„Budeme důsledně postupovat vůči takovým provozovatelům s cílem dosáhnout tvrdšího postihu. Proti tomuto jevu je třeba bojovat a nástroje na to máme,“ vidí řešení v pravidelných kontrolách provozoven starosta Vlašimi Luděk Jeništa, který je přesvědčen, že je to vždy věc provozovatele, který si musí ohlídat komu alkohol prodá i to, kdo se v jeho provozovně vyskytuje. „Pokuty porostou a majitelům restaurací se nalévání mladistvým nevyplatí,“ dodává Jeništa. Podle něho vandalizmus, s nímž se dlouhodobě potýká vlašimská radnice při správě majetku, do velké míry souvisí s podáváním alkoholu mladistvým.
V souvislosti s požíváním alkoholu dětmi a mladistvými policisté předali k řešení sociálnímu odboru MěÚ Vlašim dosud čtrnáct dětí, kterým ještě nebylo osmnáct. Další případy zatím policie řeší a v evidenci sociálky se objeví později „To číslo je hodně vysoké,“ míní vedoucí sociálního odboru města Pavla Kovalská. „Ten kdo v těchto případech při kontrole nadýchal, není z pohledu zákona viník, ale oběť,“ připomíná důrazně Kovalská s tím, že pracovníci sociálního odboru poté dále zkoumají, zda rodiny těch, kterým byl ve večerních nebo nočních hodinách při kontrole zjištěn alkohol nemají i jiné problémy, které by porušovaly sociálně právní ochranu dětí. „Takové rodiny je třeba nejen pokárat, ale mnohdy je nutné jim podat i pomocnou ruku. To v případech, že se snaží o výchovu, ale snaha se míjí účinkem. Jiná věc je to v těch případech, kdy rodina nespolupracuje,“ dodává vedoucí sociálního odboru.
A čeho se mohou provozovatelé, kteří poruší zákon a umožní prodej nebo podávání alkoholu nezletilcům, obávat? Na místě mohou dostat od policie blokovou pokutu až tisíc korun, ve správním řízení pak až tři tisíce korun. Pokud se provozovatel takového jednání dopustí opakovaně, dopouští se správního deliktu a může být potrestán až padesátitisícovou pokutou. To v případě, že se jedná o fyzickou osobu. Nalít panáka, nebo dopustit, aby osmnáctiletý kamarád pozval na něco ostřejšího svou sedmnáctiletou spolužačku se už vůbec nevyplatí právnické osobě. Ta za takový prohřešek může být potrestána pokutou až půl milionu korun a hrozí ji i dvouletý zákaz činnosti.
„Rodičům dětí ukládáme výchovná opatření, mezi něž patří například výchovný pohovor, napomenutí, dohled nebo pravidelná kontrola v rodině. V závažných případech se obracíme na soud,“ říká Pavla Kovalská. Také rodiče mohou odejít od soudního jednání s vyměřenou pokutou. Zákaz podávání alkoholu dětem a mladistvým se ale nevztahuje pouze na restaurace, herny nebo bary. Platí i pro ostatní prodejce včetně supermarketů. „Zákonu se také lidové říká tabákový a týká se tedy nejen alkoholu, ale i cigaret a dalších tabákových výrobků,“ připomíná vedoucí sociálního odborů vlašimské radnice.


KAREL CHLUMEC

Autor: Roman Mašek

23.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Obyvatelé Divišova se před Vánocemi setkali v místním kostele svatého Jakuba.
50

Předvánoční setkání v Domašíně zahájily děti z mateřinky

Součástí výstavy jsou jak vánoční betlémy, tak i historické sáňky.
21

Betlémy a sáňky ozdobily prostory zámecké konírny v Třebešicích

OBRAZEM: Věnečkem slavnostně zakončili taneční kurzy

Benešov - Závěrečný věneček tanečního kurzu pro mládež se udál v pátek 15. prosince od 19.30 hodin. 

KRÁTCE: Při akci Česko zpívá koledy měl premiéru sbor DDM

Benešovsko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.

AUTOMIX.CZ

Víte, co je černý led? Poradíme, jak ho poznat a jak se s ním vypořádat

Ze všech zimních nástrah na motoristy (a vlastně obecně na všechny), je jednou z nejhorších takzvaný „černý led“. Ten je totiž skoro nerozpoznatelný, ale strašlivě kluzký, což může způsobit velkou spoustu nemilých situací. Znáte taková ta videa, kdy se auta se zabržděnými koly nekontrolovaně kloužou jako saně? Tak přesně to umí černý led.

Právě jsme se narodili

Benešov /FOTOGALERIE/ - Vážení rodiče, díky vstřícnosti porodnice v benešovské Nemocnici Rudolfa a Stefanie vám přinášíme fotografie nejmladších občánků. Tentokrát narozených v 50. týdnu roku 2017.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT