„Celou noční směnu bylo na operačním středisku v kladenské centrále osm call-takerů a také dva dva dispečeři, jejichž úkolem je například takzvaně vodit sanitky," připomněla Petra Effenbergerová tisková mluvčí ZZS Středočeského kraje.

Kvůli alkoholu bezvědomí
Očekávání záchranářů vyplývající z častějšího dovádění lidí se zábavní pyrotechnikou, se i tentokrát naplnila. Ani úrazy související s nestřídmým popíjením alkoholu, způsobené třeba pády nebo pořezáním z rozbitých lahví, na sebe nenechaly dlouho čekat. „Hned na začátku své směny vyjížděli kutnohorští záchranáři na pomoc muži, který byl po požití velkého množství alkoholu v bezvědomí," potvrdila mluvčí ZZS Středočeského kraje. Další „silvestrovské" zranění si způsobil na Kladensku muž nadměrným pitím alkoholu v kombinaci s užíváním drog. Způsobil si pádem poranění hlavy a sanita ho převezla do nemocnice. V okrese Praha- západ zdravotníci zachraňovali mladistvého, těžce intoxikovaného alkoholem. Ten nebyl schopný žádných reakcí ani žádné komunikace s okolím nebo se záchranáři. Ve stavu takřka bezvědomí skončil na JIP krčské nemocnice.

Pyrotechnika zranila i dítě
Pozadu ve výjezdech sanitek ale nezůstalo ani Benešovsko. „Mladá dívka včas neodhodila petardu a ta ji výbuchem zranila na ruce. Slečna si záchranářům stěžovala na necitlivost prstu, proto ji zdravotníci po ošetření transportovali do benešovské nemocnice na chirurgii," popsala úraz mluvčí ZZS. Na Příbramsku zase mladého muže před půlnocí zasáhla petarda do oka. Do nemocnice ho ale po ošetření zdravotníků ze záchranky dopravili jeho přátelé. Rachejtle poranila také dalšího muže na Rakovnicku. Pyrotechnika mu výbuchem způsobila poranění prstů na ruce a se zraněním i on skončil na chirurgii. „V okrese Praha – východ zase pár minut po půlnoci rachejtle zranila dítě. Chlapec měl popáleniny prvního až druhého stupně na předloktí a po ošetření ho posádka naší záchranné služby předala kolegům z vinohradské nemocnice v Praze," uvedla Petra Effenbergerová tisková mluvčí středočeské ZZS.


Více oznámení, méně výjezdů
Loni operátoři středočeské zdravotní záchranné služby řešili na přelomu roků 462 oznámení a 220 z nich skončilo výjezdem rychlé sanity. Letos se oznamovatelé činili ještě více a volali záchranku dokonce 640 krát. Ubylo ale skutečných výjezdů. Těch ZZS měla „jen" 176. Zdravotničtí záchranáři ošetřili na Silvestra a na nový rok 38 zraněných, kteří si újmu způsobili po nadměrném pití alkoholu. Deset lidí se dokonce propilo až do bezvědomí. Dalších 13 lidí ošetřili zdravotníci z rychlých sanit po té, co na ně zaútočila další osoba.


Záchranu si zasloužila i srna
Zabouchnuté dveře, hořící kontejner nebo pomoc zvířeti. I to zvládli na Silvestra a v Novém roce hasiči z HZS Benešov. Zabouchnuté dveře pomohli otevřít v Heřmaničkách a také ve Voticích. Tam majitel bytu už dva dny s nikým nekomunikoval a jeho příbuzní o něj měli strach. Hořící plastový kontejner hasili požárníci na dvoře u piaristické koleje v Benešově. „Kolegové ale také zachraňovali srnu, s kterou se v Konopišti na rybníku prolomil asi pět metrů od břehu led," informoval ředitel HZS Benešov Josef Setnička.