Součástí transakce je také směna za pozemky v bývalých Táborských kasárnách a doplatek rozdílu ceny. Město vlastníkovi objektu přenechá pozemky v kasárnách, metr za 3500 korun, a vyinkasuje za ně celkem 13 milionů. Na pozemcích má vzniknout bytový dům.

„V objektu bývalé geodézie chceme vytvořit družinu pro Základní školu Dukelská, z níž se družina odstěhuje,“ vysvětlil místostarosta Roman Tichovský.

Takový krok částečně vyřeší také problém největší ZŠ města. Ta má nyní takřka vyčerpanou kapacitu. Další žáky už přijímat nemůže. K úplnému naplnění 960 míst jí chybí letos už jen dvacet.

„Museli jsme udělat třídu i z učebny hudební výchovy,“ potvrdila tíživou prostorovou situaci ředitelka školy Hana Procházková s tím, že například pátých ročníků je ve letošním školním roce hned šest a první třídy včetně třídy přípravné, čtyři.

Kromě koupě geodézie získá město za úplatu od Tělocvičné jednoty Sokol Benešov také volejbalové antukové kurty ležící za geodézií a vedle ZŠ Dukelská.

„Tahle transakce je už odsouhlasená i Sokolem pražským a už se čeká jen na dokončení celé záležitosti,“ informoval jednatel TJ Sokol Benešov Jaroslav Roll.

Kurty i geodézii samozřejmě čeká přestavba, aby pak zařízení byla dál využitelná pro školáky.