Neformálního setkání u příležitosti rozjezdu Na kole v každém věku v Kladrubech se konalo ve středu 28. července a vedle zástupců Kolem na kole a hlavního donátora Škody auto se ho zúčastnil i velvyslanec Dánského království v ČR Ole Frijs-Madsen.

Zatímco v Mladé Boleslavi berou dobrovolníci elektrickou trojkolkou na vyjížďky seniory, kteří by se už tak daleko nedostali, v Rehabilitačním ústavu Kladruby bude projekt Na kole v každém věku sloužit vyjížďkám s pacienty, kteří se zde zotavují po úrazech a operacích pohybového a nervového systému.

Roman Meliška, zakladatel Na kole v každém věku v České republice uvedl, že projekt je ze všeho nejvíce radost, ať už pro ty, kteří se vezou, nebo pro piloty, kteří na elektrické trojkolce šlapou.

"Rozjezd další elektrické trojkolky v barvách projektu Na kole v každém věku pro pacienty Rehabilitačního ústavu Kladruby je důkazem, že když se protnou dobré nápady a dobrá strategie, vznikají dobré věci. Naše organizace má zkušenosti, jak velký přínos má aktivní mobilita pro města větší i menší, Škoda Auto se zase dlouhodobě věnuje mobilitě bez bariér. Kolo, ten vynález starý už dvě století, propojuje generace, dodává městům kvalitu života a proměňuje k dobrému veřejný prostor. Ať dělá radost i v okolí Rehabilitačního ústavu v Kladrubech,” uvedl Roman Meliška.

Josef Hendrych, ředitel Rehabilitačního ústavu Kladruby zase připomněl, že posláním našeho ústavu je poskytovat rehabilitační a sociální služby tak, aby naši pacienti dosáhli co největší nezávislosti a soběstačnosti, a osvojili si zdravý životní styl.

"Zapojení do globálního projektu Na kole v každém věku do toho dobře zapadá. Společně strávený čas a silné sociální vazby jsou základem úspěchu každé rehabilitace. Dovedu si představit, že postupně kolem naší nové elektrické trojkolky vybudujeme komunitu dobrovolníků nejen uvnitř ústavu a mezi rodinnými příslušníky našich pacientů, ale i v regionu kolem Kladrub. Jsme rádi, že díky podpoře Škody Auto a spolku Kolem na kole patří Kladruby na další světovou mapu," dodal.

Podle Michala Kadery, vedoucího vnějších vztahů Škody Auto firma dlouhodobě podporuje mobilitu bez bariér, a projekt Na kole v každém věku do toho ideálně zapadá.

"Jsme rádi, že jsme nyní mohli tento dar spolu se spolkem Kolem na kole zorganizovat také pro Rehabilitační ústav Kladruby. Přeji všem spolupracovníkům ústavu, jejich pacientům i jejich rodinným příslušníkům příjemný čas strávený společnými vyjížďkami v okolí. Elektromobilita má mnoho tváří a elektrická trojkolka je jednou z nich," míní.

Velvyslanec Dánského království v České republice Ole Frijs-Madsen zase připomněl, že jako Dán zvyklý na to, že na kolech se po našich městech přirozeně přepravují miliony lidí každý den, má z další pobočky projektu Na kole v každém věku obzvlášť velkou radost.

"Jak asi víte, Dánové jsou jedním z nejšťastnějších národů na světě a existuje mnoho průzkumů, které ukazují, že tomu je tak také proto, že lidé všech věkových skupin tu automaticky používají kolo jako běžný dopravní prostředek. Cycling Without Age neboli u vás Na kole v každém věku přitom není jen o jízdě na kole na čerstvém vzduchu. Je to zároveň zelený a udržitelný způsob, jak zpřístupnit zážitky z projížďky elektrickou trojkolkou každému," vysvětlil diplomat.