Desetitisícové dluhy, krádeže i mezi členy rodiny, osobní tragédie.
Prožívají to i rodiny na Benešovsku, i když se může zdát, že právě nás se to netýká.
Hraní na automatech bývá zprvu nevinné pokoušení štěstí i zábava s kamarády. Ještě smutnější bývají příběhy nezletilých hráčů. I ti mezi závislými přibývají.
Benešovské K-centrum eviduje od jara minimálně pět případů patologického hráčství u mladistvých. „Ty případy jsou mnohdy otřesné, přicházejí k nám mladí lidé s tím, že mají velké dluhy, nebo že kradou peníze už i doma rodičům,“ prozradila Hana Slámová, vedoucí benešovského „káčka“. To je však jen špička ledovce, spousta lidí nemá odvahu si závislost přiznat, natož vyhledat pomoc.
„Občas přijdou i sami rodiče s tím, že zjistili, že se jim ztrácí věci, které pak jejich dítě prodává, aby mělo peníze na automaty. A chtějí se poradit.“ dodává vedoucí K–centra. Takový přístup už je malý krůček k vyřešení problému. Cesta k vyléčení ze závislosti ale bývá často dlouhá a komplikovaná.
I dospělí gambleři dokáží kolikrát zničit blízké kolem sebe. „Manžel tomu propadl, všechno, co vydělá, jde do automatů. Každý měsíc, když všechno prohraje, dušuje se, že s tím skončí. Ale nikdy se tak nestane. Ani psycholog nepomohl,“ povzdechla si náhodně oslovená žena.
Před podobnými konci by měl občany alespoň malou měrou chránit zákon, který zakazuje hrát lidem mladším osmnácti let. Otázkou ale je, jak se tento zákon dodržuje v praxi.
O tom, jak dbají na dodržování zákona provozovatelé, jsme se přesvědčili v námi vybraných vlašimských hernách. Naši sedmnáctiletou kolegyni – brigádnici jsme postupně poslali do šesti heren s tím, aby si u obsluhy rozměnila papírové bankovky na mince. Nikdy nezapomněla při požádání říci, že je chce na hraní automatů.
Hned v prvním případě byla úspěšná, obsluha nejevila nejmenší zájem o dívčin věk. Podobná situace se opakovala celkem čtyřikrát. Jen dvakrát byla dotázána na svůj věk a po předložení průkazu musela odejít. V jednom případě navíc dostala ke hře pivo zdarma jako bonus. I takto se dají přilákat potenciální hráči.
Zkusit štěstí na „bedně“, jak se slangově výhernímu automatu říká, není ve Vlašimi pro mladistvé problém. A to jak vidno ani ve specializovaných hernách, které hned na dveřích upozorňují, že lidem do 18 let je vstup zakázán. A to je ve městě ještě dostatek běžných hospod, ve kterých jsou automaty „jen tak mimochodem“. „Když jdeme s kamarády na pivo, tak si občas zahraju. A když se tak koukám kolem sebe, myslím si, že zahrát si odskočí dobrá polovina přítomných,“ přiznává David z Vlašimi. Gamblerství je větší problém, než se zdá.