„Osady jsme ze seznamu vyškrtly. Nebylo je potřeba uvádět dál jako místa, kde žijí voliči,“ připomněla benešovská úřednice Lenka Votrubová, vedoucí spisové služba a vnitřní správy MěÚ Benešov, která už jedenáct let pracuje jako koordinátorka přípravy voleb v Benešově.

Průběžná účast Benešovsko  
Struhařov - volební okrsek 1
43%
voličů: 450

Chotýšany - volební okrsek 1
33% 
voličů: 434

Domašín - vlašimský volební okrsek 11
31%
voličů: 650

Také proto, že je Lenka Votrubová skutečně velice pečlivá úřednice, jak sama přiznala, trnula hrůzou, jestli se podaří obnovit volební místnost v Mateřské škole na Spořilově. V montované mateřince se běžně volilo, ale když přišla na řadu její demolice a harmonogram prací na novostavbě poněkud pokulhával, nebylo vůbec jisté, zda se tam tentokrát znovu bude volit. „Nakonec se to podařilo,“ dodala.

To se ale už nepovedlo ve volební místnosti benešovského okrsku číslo 19. Ten byl léta letoucí v Domově seniorů ve Villaniho ulici. Tentokrát voliči hlasují jinde, v mateřince Na Karlově.

Změna se ale dotkla i voličů z okrsku číslo 12, zvyklých hlasovat v Praktické škole Katušce v Hodějovského ulici. Kvůli opravě je tentokrát volební místnost přesunuta poměrně daleko. Až za nemocnici do Mateřské školy v Longenově ulici. Právě tam mají hlasovací místo tentokrát hned dva volební okrsky, číslo 12 a číslo 13.

Ale volí se i na méně obvyklých místech. Třeba ve fotbalových kabinách v Čakovicích, místní části města Týnce nad Sázavou. Den před hlasováním místnost volebního okrsku číslo 12 uklízeli a připravovali potřebné propriety, státní znak, volební urnu, zástěnu nebo stolky pro úpravu voličských lístků manželé Jana a Petr Kadeřábkovi a také předseda tamního osadního výboru Petr Mergeš. A protože chodník v Čakovicích nevede až k fotbalovému hřišti, procházejí voliči k urnám po silnici a přes staveniště další části chodníku. 

Navíc plácek hned vedle fotbalových kabin zabrali pro skladování materiálu stavebníci. „Zvládneme to i bez holínek,“ zasmál v reakci na otázku směřovanou k předpovědi počasí a staveništi Petr Mergeš. „Teď už je naštěstí prostor před kabinami poměrně volný, ale ještě nedávno byl plný stavebního matriálu,“ dodal. Bláto první den voleb na cestě k volbám nebylo, celý den totiž jen mrholilo.