Prázdniny se blíží a spousta studentů si shání letní brigádu. Je ale dost možné, že nakonec žádnou práci nenajdou.
„Mám zkušenost takovou, že práce pro studenty momentálně není. Buď na to nejsou peníze, nebo firmy přijímají děti svých zaměstnanců. Problém je také v plnoletosti studentů,“ řekl Petr Němeček, ředitel benešovského úřadu práce.
Když jim totiž není osmnáct let, tak nemohou pracovat na směny nebo v noci.
Sehnat brigádu nemůže ani Václav Petřík z Benešova. A to už se o to pokouší více než měsíc. „Příště budu chytřejší a začnu si něco hledat mnohem dřív. Je to fakt krize. Myslel jsem, že si najdu něco tady na Benešovsku, ale nemám šanci. A do Prahy se mi nechce,“ posmutnil si Vašek.
Práce by se nedočkal ani v benešovské firmě Baest. Nemá totiž dostatečnou odbornou způsobilost.
„Brigádníky přijímáme, ale velice omezeně a skutečně si vybíráme. Především studenty z Českého vysokého učení technického v Praze s bydlištěm na Benešovsku. Ti pro nás potenciálně mohou něco znamenat do budoucna.“ uvedla Vladimíra Polívková, personální ředitelka Baestu.
Jak těžké je si najít letní práci poznala i Zuzana Šimonová z Vlašimi. Ta pořád doufám, že na něco nakonec narazí. „Chtěla sem si vydělat nějaké peníze na dovolenou, ale je to bída s nouzí. Když ale člověk chce, tak si něco najde. Tak uvidím,“ řekla Zuzka.
Brigády by se studenti nedočkali ani ve firmě Jasa Jaroslava Šaška. „U nás technicky hodně složitá práce, takže brigádníky nepřijímáme. Pouze když jsou sezónní výkyvy, ale na klasickou prázdněnou práci ne,“ sdělil jednatel společnosti Jaroslav Šašek.
Společnosti se snaží, aby veškeré práce zvládli zaměstnanci na hlavní pracovní poměr.