Podle ředitelky ZŠ Týnec nad Sázavou Barbory Hanákové se tam podařilo pro nové období zajistit dva rodilé mluvčí pro výuku angličtiny. „Jednou týdně budou konverzovat s dětmi od třetí do deváté třídy,“ potvrdila.

Doslova revoluční změnu mají pro žáky a jejich rodiče, ale i kantory přichystanou v benešovské ZŠ Jiráskova. „Bude to zavedení elektronické žákovské knížky,“ řekl ředitel druhé největší školy v Benešově Petr Šedivý s tím, že v rámci zkvalitňování péče o žáky v duchu inkluze přibude také další asistent pedagoga.

Na žáky ale čekají i tři nové interaktivní tabule a pro tělovýchovu zrekonstruovaný sál v suterénu. Třídy jsou nově vymalované a obnovou prošla také výzdoba. I ta podle Petra Šedivého pomáhá výuce. „Žáci se při chůzi chodbami nebo po schodech vlastně učí, aniž by to tušili,“ dodal ředitel.

Novinky zaznamenají žáci i pedagogové také v další velké škole, ZŠ Vorlina ve Vlašimi. Děti prvního stupně na ně narazí už v šatnách. Věci už si nebudou ukládat v kójích, ale v uzamykatelné šatní skříňce. „Máme také zrekonstruované obě tělocvičny vybavené novým osvětlením,“ připomněl ředitel školy Petr Jíša.

Žáci ze šesti tříd prvního stupně budou běhat po nových podlahových krytinách, ale škola vůbec poprvé otevře i přípravnou třídu. „Bude do ní chodit dvanáct žáků s odkladem docházky,“ sdělil ředitel. ZŠ Vorlina otevírá letos tři první třídy. V jedné z nich se žáci budou učit matematiku Hejného metodou.