„Řepka, takzvaná dvounulka srnčí zvěři skutečně vůbec nevyhovuje. Když během zimy nebo na jejím konci sleze sníh, jediné, co je zelené, je řepka. Spárkatá se jí napaství tolik, že jí to dělá velké zdravotní problémy,“ uvedl Vojtěch Poslušný, jednatel Okresního mysliveckého spolku Benešov. „Zvěř po ní dostane průjem v jehož důsledku může i uhynout,“ vysvětlil Poslušný.

Na myslivcích je tedy, aby zvěř měla i v tomto období v krmelcích založené kvalitní objemové krmivo, seno a jádro. I když jádra už ne tolik, jako se dává před zimou.

Právě řepka je plodina, která je pro zemědělce výhodným artiklem, a proto jí osévají většinu svých polí.

„Je důležité přikrmovat zvěř už dlouho před zimou, aby byla v dobré kondici a připravena na jarní období. Myslivci začínají s touto prevencí už na konci září,“ dodal jednatel benešovského mysliveckého spolku s tím, že v jejich jídelníčku nesmí rozhodně chybět sůl.

Co srnčí zvěři nevadí, ba naopak prospívá, je v zimním období ostružina, která je po celý rok zelená a je tedy přirozenou potravou lesní zvěře.

Zatímco spárkatá zvěř může mít v zimě z potravy, kterou sama ve volné přírodě najde různé katary, zajíců a divokých prasat se to netýká.