Podle krajských hygieniků onemocnělo touto chorobou na Benešovsku od začátku roku celkem šedesát lidí.

Při tom útočil jeden z osmadvaceti kmenů zařazovaných mezi příušnice, latinsky Parotitis epidemica pocházející z jihovýchodní Asie. Jeho původ potvrdily i laboratorní testy.

Největší nedávné rozšíření této choroby se v okrese Benešov odehrálo těsně před létem.

„Nemocné byly děti v některých školách v Benešově a také v Poříčí nad Sázavou," informovala Benešovský deníku matka jednoho z benešovských nakažených žáků. Právě děti bývají příušnicemi nejčastěji postižení pacienti. Ale nemoc, která se šíří podobně jako chřipka kapénkovou infekcí, se nevyhýbá ani dospělým, což se tentokrát potvrdilo i případem v Poříčí.

Nemoc napadá příušní slinné žlázy, které jsou umístěné 
v takzvaném příuší, mezi dolní čelistí a ušním lalůčkem. Atakovat ale může i slinivku břišní, centrální nervovou soustavu či varlata. „Před onemocněním může ochránit očkování," tvrdí pediatr Josef Zemánek. „Úspěch ale závisí nejen na očkovací látce, ale zejména na imunitě očkovaného," připomněl lékař s tím, že očkování nemusí být vždy ze sta procent účinné.

I to však má své příčiny. Jednou z nich může být například nový virus, na nějž účinné látky ve vakcíně nezabírají. Dalším pak i dlouhodobé užívání léků proti alergii. Tyto medikamenty pomáhají překlenout alergie tím, že snižují imunitní reakci na alergeny.

Nákaza příušnic, která se v první polovině roku objevila na Benešovsku, zasáhla šedesát lidí.

„Z nahlášených případů bylo sedmnáct přímo z Benešova a dvanáct z Poříčí nad Sázavou. Ostatní případy připadají na další obce okresu Benešov," uvedl pro Benešovský deník Zdeněk Šmerhovský, vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice.

Podle něj se situace v uvedené nákaze mění v jednotlivých obdobích roku.

„Na Benešovsku nebyl v lednu žádný případ, v únoru čtyři a v březnu jen dva. Ale už v dubnu to bylo dvaadvacet a květnu dalších devatenáct případů. V červnu jsme zaznamenali případů jedenáct. Přestože jsou čísla za duben až červen vyšší, nevymykají se jejich očekávaným hodnotám," míní Šmerhovský.

Onemocnění příušnicemi se vyskytují nejčastěji mezi dětmi navštěvující kolektivy, tedy mezi školáky či dětmi z mateřských škol. To se potvrdilo i na Benešovsku.

„Výskyt parotitidy byl ve Středočeském kraji v letech 2008 až 2012 mezi 1,5 případu na 100 tisíc obyvatel a rok až 30,6 případů na 100 tisíc obyvatel a rok. V absolutních číslech to znamená výskyt od 19 případů za rok v roce 2010, kdy byl výskyt nemoci v celém období nejnižší, až po 391 případů v roce 2012, kdy byl výskyt nejvyšší za posledních deset let," dodal Zdeněk Šmerhovský, vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Středočeského kraje.