Pokud se objeví zarudlý flek o velikosti pětikoruny a více, s bílým středem, je třeba vyhledat lékaře. Stejně tak pokud dostane zhruba po čtrnácti dnech napadený jedinec teplotu.

Na tom se shodují jak lékaři tak veterináři. V čem se názory mírně liší je způsob, jakým klíště z těla odstranit.

„Klíště by se mělo vykývat a nemazat žádným olejem, mastí ani ničím podobným,“ uvedl Zdeněk Císař, ředitel Krajské veterinární správy Benešov s tím, že cizopasník, které se po pomazání začne dusit, vypouští do těla napadaného jedince šťávy, které mu mohou způsobit klíšťová onemocnění.

„Já doporučuji všem maminkám při vyndavání klíštěte svým dětem ho nejprve namazat jakýmkoliv mastným krémem a poté pomocí pinzety vykroutit. Říká se, že po namazání začne uvolňovat do těla napadeného nebezpečné sliny. Ale ty vypouští i při odstraňování,“ řekla pediatrička Vlasta Hvězdová. A zároveň přiznala, že neexistuje žádná univerzální rada jak parazita bezpečně odstranit.

„Žádné řešení jak klíště vyndat a ani jak předcházet jeho přisátí není stoprocentní,“ míní dětská lékařka.

Nezbývá tedy nic jiného než do míst, kde je jejich zvýšený výskyt chodit v pevné obuvi a v oděvu s dlouhými nohavicemi a rukávy. Popřípadě použít na tělo nějaký chemický přípravek.

Jednou z cest je podle praktiků pojídat kvasnice. Ty prý klíšťata odpuzují.