V současné době padla jedna z důležitých překážek, která stavbu mohla zdržet. Středočeský kraj, který bude obchvat také stavět, totiž nemá kvůli dopadu stavby na životní prostředí, žádné námitky. „V rámci posuzování EIA dal kraj záměru vybudování severovýchodní obchvat zelenou a nepožaduje další posuzování,“ konstatovala hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová.

To samozřejmě přivítali také představitelé samosprávy, ale kroky, které má na starosti Benešov, radnice dělala už před tímto konstatováním. „Jednáme s majiteli pozemků, po nichž obchvat povede. Například i s Ministerstvem obrany,“ potvrdil benešovský starosta Jaroslav Hlavnička.

Kdy by tato záležitost měla být vypořádána, ale ani on upřesnit nedovede. Vychází přitom z vědomí, že pozemky, přes něž nová silniční komunikace povede, trasa přetne. Tím znehodnotí nyní ucelené pozemky a to zase může přinést potíže při vyjednávání od odkupu. A nakonec bezpochyby také výrazné zvýšení částky určené pro získání pozemků pro stavbu.

Málokterý majitel bude souhlasit s tím, že mu zůstane jen kousek původní rozlohy, k němuž se nakonec kvůli obchvatu ani pořádně nedostane. „Navíc jsme zatím neobdrželi ani úplně přesné vedení trasy obchvatu,“ dodal starosta s tím o dalších problémech, jimiž je samotné křížení na Červených Vršcích, bude město jednat se ŘSD a krajem v pondělí 19. srpna.