Teprve s výstavbou a především otevřením prvního obchodního domu ve městě, v létě 1978, se pomyslné centrum s větší koncentrací a pohybem obyvatel přesunulo z tehdejšího Vítězného náměstí právě sem.

Záměr vybudovat obchodní dům se objevil několik let předtím. Samotná stavba odstartovala v roce 1977, ale ještě nejméně o dva roky dříve začaly přípravy a hledání vhodného místa.

To se nakonec našlo, ale kvůli tomu, že na něm stály domy, muselo dojít k jejich demolici. Ostatně v Benešově s tím měli tou dobou už velmi bohaté zkušenosti, protože původní zástavba musela ustoupit panelákovým sídlištím.

V případě OD Hvězda stála v cestě mimo dalších objektů také židovská synagoga. Po válce tato modlitebna už neměla komu sloužit a náramně se hodila jako křesťanský kostel Církve československé husitské. S ní pak šly k zemi i další domy, které do té doby vytvářely uliční linii.

Obchodní dům v okamžiku otevření, v době takzvané rozvinuté „socialistické společnosti“ dostal přiléhavý název – Hvězda. Vysloveno jen tak, bez vysvětlení může název znít ze současného pohledu až pejorativně. Evokuje totiž hvězdu rudou, pěticípou.

Obchodní dům Hvězda se stal po požáru ústředním tématem hovorů obyvatel Benešova. | Video: Deník/Zdeněk Kellner

Na průčelí nového obchodního domu ale visel nad československou a pochopitelně sovětskou vlajkou důkaz, že tomu tak nebylo. Vedle plastického a v noci svítícího nápisu Hvězda se skvěla původně zlatá nyní žlutá šternberská osmicípá hvězda na modrém poli, tedy jakýsi paralelní městský znak.

Na trávníku vedle vchodu pak seděla pískovcová socha dívky s krajícem chleba v ruce. Možná i kvůli tomu, že jí vandalové na chleba přidávali pro zlepšení chutě marmeládu, našlo dílo své místo v klidnější části města, v zadním traktu polikliniky na Malém náměstí, vedle průchodu z něj do ulice Na Bezděkově.

Privatizace

Po roce 1990 došlo k privatizaci Hvězdy. Jejími majiteli se stali dva benešovští podnikatelé. Při pohledu na obchodní dům z Vnoučkovy ulice vedlo z boku „kostky“, z místa dnešního parkoviště před Sportbarem poměrně široké schodiště. To ale zmizelo při budování přístavby prodejny květin. Schodiště druhé, z ulice Pod Brankou, přibylo až mnohem později.

V roce 2006 až 2007 majitelé objektu, v jehož druhém patře byly také kanceláře, například Okresního fotbalového svazu Benešov, nechali k původní stavbě „přilepit“ další část na sloupech, v níž našly místo provozovny řady místních podnikatelů.

Majitelé se měnili znovu zhruba před devíti roky. Vlastníkem objektu se stala pražská akciová společnost Benešov Shopping Mall. Jejími majiteli jsou podle výpisu z katastru nemovitostí Rusové, žijící na stejné adrese, jako má sídlo firma.

Objekt zřejmě čeká demolice

Nejspíš právě proto se v Benešově vyrojily spekulace, že oheň, který chloubu socialismu zlikvidoval, založili Ukrajinci. Nic takového ale policisté ani hasiči nepotvrdili, protože vyšetřování vzniku požáru zatím není ukončené a nejspíš potrvá řadu dnů či týdnů.

Historie obchodního domu, jak se zdá, spěje ke svému konci. Objekt fatálně poškodil požár, který vypukl v pondělí 14. listopadu odpoledne a s největší pravděpodobností ho čeká demolice kvůli narušené statice.

Než k tomu dojde, tedy pokud vůbec, starostí o objekt bude ještě nemálo. Začaly už v úterý, kdy policisté a strážníci museli obchoďák zajistit přes noc. V objektu totiž stále zůstávalo zboží, které oheň nepoškodil, jen ho zašpinily saze z kouře.