Díky studentskému hnutí se kolo českých dějin pohnulo. Vláda jedné strany po téměř dvaačtyřiceti letech padla a do Československa se vrátila demokracie.

„Demokracie je nejhorší forma vlády, s výjimkou těch ostatních, co jsme kdy měli,“ tvrdil britský premiér Winston Churchill a Čechoslováci i lidé ze zemí někdejšího socialistického bloku mu bezpochyby musejí dát za pravdu.

Politickou a společenskou změnu si připomenou už v pátek 15. listopadu v 11 hodin také ti, kteří dorazí k pomníku obětem válek u benešovského gymnázia. Vzpomínková akce k 30. výročí sametové revoluce potrvá zhruba půlhodinu. Během té doby strážníci uzavřou Husovu ulici a neprojede tudy žádné auto.

Z vernisáže panelové výstavy 'Tenkrát před 30 lety' na Masarykově náměstí v Benešově.
V Benešově otevřeli dvě výstavy k výročí sametové revoluce

V Benešově sametovou revoluci připomínají také panely s texty a fotografiemi na Masarykově náměstí. Expozice se jmenuje příhodně, Tenkrát před 30 lety. Autorem textů je Igor Chromý, přímý účastník listopadových demonstrací a také syn prvního polistopadového starosty Benešova, Mojmíra Chromého.

Na připomínku listopadových událostí volně navazuje také expozice přístupná v poliklinice na Malém náměstí s názvem Když se pravda měnila v krev. Výstava sestavená Františkem Bártíkem z Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu mapuje věznice StB v letech 1946 až 1956.

Páteční Deník s TV magazínem.Zdroj: Deník

Ve Vlašimi si připomenou listopadové události roku 1989 u nového památníku už v pátek 15. listopadu od 14 hodin.

„Přivezli jsme ho ze severních Čech, je z čediče a váží přes čtyři tuny. Nápis na desce připomíná 17. listopad 1939 a 1989 a tyto události jsme si připomněli už při výročí vzniku Československa 28. října. Bylo tam spousta lidí, kapela zahrála hymnu a po pietě jsme měli ještě posezení se seniory, sokoly a skauty,“ uvedl vlašimský starosta Luděk Jeništa s tím, že pieta, která se tam v pátek 15. listopadu hodin uskuteční bude jen připomínkou bez kulturního programu.

Projektem s názvem Cesta za svobodou si „sametové“ události připomínají také děti ve vlašimské ZŠ Vorlina.

Nejen na sametovou revoluci, ale také na zabité, umučené a perzekvované komunistickým režimem budou v neděli 17. listopadu vzpomínat od 17 hodin ve votickém klášteře sv. Františka z Assisi.

Demonstrace na Letné 23.června.
Žijeme si svobodně, ale trápí nás politika a vývoj země, ukázala anketa