Proč není nikde v okolí zámku Konopiště umístěna upomínka na následníka rakousko–uherského trůnu Františka Ferdinanda, který se zcela zásadně podílel na jeho dnešní podobě a byl i jednou z klíčových postav evropské politiky počátku 20. století?
Takovou otázku si položil třiadvacetiletý Lukáš Pavlík z Benešova. Je členem klubu vojenské historie a má zálibu právě v osobě Františka ferdinanda.
„V cizině je běžné, že jsou významné osobnosti připomenuty sochou, pomníčkem či alespoň malou bustou,“ uvedl Pavlík s tím, že nic podobného v konopišťském parku nenajdete, ač to bylo místo, kde FF pobýval se svou rodinou a měl ho velmi rád.
„Myslím, že dehonestace rodiny po první světové válce byla možná trochu přehnaná,“ naráží benešovská zastupitelka Vlasta Chromá na události po roce 1918.
Po válce bylo Konopiště zestátněno a potomci FF museli objekt opustit. Obyvatelé Benešova tehdy Habsburky nesnášeli a antipatie se přenesly i na děti FF, které ovšem do panovnické dynastie kvůli nerovnému sňatku arcivévody s hraběnkou Žofií Chotkovou nenáležely.
„Socha Ferdinanda by se mi v parku líbila. Dokonce by to mohlo být i sousoší celé rodiny, třeba jako Babička v Ratibořicích,“ soudí Chromá s tím, že by to bylo hezké připomenutí Františkova sňatku z lásky, a ne kvůli politickým cílům.
Jiný názor má ale na možnou instalaci památníku Československá obec legionářská. „Jsme organizace, která je nositelkou demokratických tradic, svobody a národního sebeurčení samostatného Československa, které vzniklo díky rozpadu Rakouska-Uherska v roce 1918. Proto bychom takovou instalaci nepovažovali za příliš vhodnou,“ vyjádřil názor legionářů jejich tiskový tajemník Milan Řepka.
„Peníze a vůle propagovat tuto dobu jsou hlavní překážky, které můžou stát v cestě,“ připouští Ivan Veselý z Čerčan, historik–laik, který se o tuto dobu zajímá.
Kdo by měl za případnou realizaci nápadu odpovídat, není úplně jasné. „Mohlo by se o to postarat město, ale lepší by možná bylo založit nějaké sdružení, které by projekt zaštítilo,“ navrhuje autor celé myšlenky Lukáš Pavlík.
Zástupci města Benešova se k nápadu nestaví odmítavě. „Je to pro mě úplná novinka, osobně by mi to nevadilo,“ řekl benešovský místostarosta Jaroslav Duras.
S pochopením se idea setkala i v městské Komisi pro využití areálu Konopiště, kterou o tom informoval až Benešovský deník. „Zatím o tom nevím, dosud nám to nebylo předneseno. Myslím ale, že by s odsouhlasením neměl být problém,“ domnívá se člen komise Tomáš Podhola.
Podobně je na tom i správa Konopiště. Ta zatím také o akci žádné zprávy nemá. „Informace bych uvítala, vyjádřit by se k tomu potom museli i památkáři,“ upozornila kastelánka Marie Krejčová.
Otec myšlenky Lukáš Pavlík proto přislíbil informovat dotčené instituce oficiálně. „Rozvoj konopišťského panství přinesl vysokou úroveň zdejšího lesnictví, školství, zahradnictví, pivovarnictví a hlavně architektury. Máme co obdivovat,“ shrnuje na závěr význam FF pro Benešovsko Vlasta Chromá.
TOMÁŠ MACHÁČEK