Vaše oddělení patří k nejstarším v Nemocnici Benešov. Je to pravda?

Naše oddělení patří vedle chirurgie a interny k nejdříve založeným oddělením v naší nemocnici. Sídlí v bývalém plicním sanatoriu, které bylo několikrát přestavěno. Nejdůležitějším mezníkem v novodobé historii našeho oddělení je rok 2002. Tato budova tehdy prošla generální rekonstrukcí a přístavbou. Od té doby sídlíme v moderním pavilonu, který nám i naším pacientkám po všech stránkách vyhovuje.

Vy však máte i jiná prvenství v kraji. Prozradíte nám jaká?

V porodnictví díky více než dvanácti stům porodů ročně patříme k jedné z největších porodnic v kraji. Dalším mezníkem v naší novodobé historii byl rok 2006, kdy jsme získali titul Baby friendly hospital - Nemocnice přátelská k dětem, jako jedna z prvních porodnic v našem kraji. Všechny matky po porodu mohou využívat takzvaný rooming in, což znamená, že dítě může být čtyřiadvacet hodin u maminky. Přítomnost rodinného příslušníka u porodu je na našem oddělení vítána a této možnosti využívá více než čtyřicet procent rodiček.

To zní velmi příjemně. Co to můžete rodičkám nabídnout?

Naší snahou je, aby se u nás rodička cítila dobře, nebyla stresována novým prostředím a aby na období, kdy přivedla svého potomka na svět, ráda vzpomínala.
Všechny pokoje jsou standardně vybaveny sociálním zázemím – WC a sprcha. Pokoje jsou většinou dvou či třílůžkové. Tak jako i v jiných nemocnicích, i my máme pro zajištění většího soukromí jedno a dvoulůžkové pokoje nadstandardní, za které si pacientky připlácejí. Na porodnici některé tyto pokoje mají i rozkládací křeslo ve formě lůžka pro partnera rodičky, takže celá rodina může radostné chvíle po narození dítěte trávit spolu a mohou tak na období strávené v porodnici rádi vzpomínat.

Jaké máte přístrojové vybavení?

V současné době jsme dobře vybaveni. Musíme se pochlubit pěti zánovními monitory na snímání ozev plodu, dále moderním ultrazvukovým přístrojem se 4 D obrazem, který může zobrazit plod v děloze matky zcela plasticky v reálném čase. V letošním roce jsme pro větší pohodlí pacientek přešli na používání jednorázových plastových vyšetřovacích zrcadel, které se po použití likvidují, místo dřívějších kovových a resterilizovatelných. To vše výrazně zvyšuje nejen komfort pacientek, ale i jejich bezpečí.

Jak jste se vypořádali s nárůstem porodů?

I my vzhledem k baby boomu, který u nás nastal, jsme museli přistoupit k registraci maminek před porodem. Registraci provádíme formou sepsání porodopisu v šestatřicátém týdnu těhotenství. Preferujeme, ale nenařizujeme, aby od té doby rodičky k nám chodily do poradny a aby se seznámily s novým prostředím i personálem, takže při vlastním porodu budou přicházet do prostředí, které je jim již známé a které je nebude stresovat. Vycházíme vstříc i párům, které mají problémy s otěhotněním. Každý týden má u nás lékař z pražského centra asistované reprodukce pevně stanovené ordinační hodiny, takže odpadá někdy složité dojíždění do pražského centra.

A co chystáte do budoucna?

V letošním roce je naší největší prioritou úspěšně absolvovat přestavbu operačních sálů a těšit se na práci v novém a ještě modernějším prostředí.
V současnosti rozjíždíme ve spolupráci s rehabilitačním oddělením cvičení pro ženy s poruchou udržení moče.
Pro těhotné chystáme odpolední nebo večerní cvičení opět ve spolupráci s rehabilitačním oddělením za přítomnosti fyzioterapeuta a porodní asistentky.
Snahou veškerého personálu je, aby se u nás pacientky cítily dobře a neměly z pobytu na našem oddělení stresující pocity.
To jsou jenom základní údaje o oddělení, blíže se můžete s naším oddělením seznámit na internetových stránkách, nebo nás osobně navštívit.

Závěr porodu však není vždy jen šťastná maminka a spokojené miminko.

Ano, to je pravda a tak, jako i v řadě jiných porodnic, i u nás máme na viditelném místě baby box pro krizové situace v životě rodičky. Důležité je, aby dítě netrpělo a bylo včas a řádně ošetřeno profesionály. Irena Kouřilová

Stanislav Matoušek vystudoval I. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy Praha. Studia zakončil v roce 1982 promocí. Od té doby pracuje v benešovské nemocnici. Nejprve několik měsíců před nástupem na roční vojenskou službu na chirurgickém oddělení a poté až do současné doby na gynekologicko-porodnickém oddělení.