Hra nervů a náhod opět čeká na desítky tisíc žáků devátých tříd, které se letos budou ucházet o střední školu. Stejně jako loni si i tentokrát mohou školáci v prvním přijímacím kole podat pouze jednu přihlášku. Šance na více škol se jim naskytne až když se v prvním kole neumístí. Podle současného školského zákona však mohou střední školy své budoucí studenty umístit hned napoprvé a nemusí si schovávat žádná volná místa pro druhé kolo, které vůbec nemusí otevřít.
To by se mohlo od příštího roku změnit. Podání jedné přihlášky může odzvonit, pokud ve Sněmovně projde novela školského zákona, která budoucím středoškolákům nabídne poslat si rovnou tři přihlášky. „Ukazuje se, že jedna přihláška není dobré řešení. Je na čase to změnit,“ řekl šéf školského výboru ve Sněmovně Walter Bartoš.
Nový systém podávání přihlášky vítá žákyně osmé třídy postupické základní školy Kateřina Klebanová. „Bylo by to prima. Uvažuji o vlašimském gymnáziu, kam bych se nemusela dostat, přihlášku si podám i na Obchodní akademii ve Vlašimi,“ říká osmačka.
Ředitelé základních škol si naopak myslí, že podávat tři přihlášky naráz je naprosto zbytečná administrativní práce pro střední školy. „S dosavadním systémem jsme neměli žádné problémy. Rodiče v drtivé většině využívají školy na okrese, a vždy se našlo nějaké řešení,“ tvrdí ředitel ZŠ Bystřice Vladimír Chramosta.
Pokud si rodiče přesto nejsou jisti o budoucnosti studia svého potomka, mohou navštívit odborníky z poradenské služby. „Přestože existuje internet, rodiče si k nám cestu najdou. Často přicházejí, že je to nepřehledné a nevyznají se v tom. Těm, co ještě nejsou rozhodnuti, poradíme, popřípadě doporučíme školu, na kterou by se dítě hodilo. Výběr školských zařízení je na Benešovsku široký,“ říká Anna Radochlibová, poradce pro volbu povolání z Informačního centra poradenské služby ÚP Benešov.

 

CO JE TŘEBA ZNÁT K PŘIJÍMAČKÁM

  • Termín odevzdání přihlášky žáků ZŠ do rukou ředitele pro první kolo přijímacího řízení je 29. únor

 

  • Spolu s pololetním vysvědčením uchazeči předloží k přihlášce i slovní výstupní hodnocení své ZŠ

 

  • V prvním kole přijímacího řízení na SŠ je možno poslat pouze jednu přihlášku. V případě neúspěchu smí žák ve druhém kole podat přihlášky na více škol

 

  • Datum přijímacích zkoušek prvního kola je 21. duben

 

  • Školy nemusejí vypsat druhé a další kolo přijímaček