Využít bohaté životní zkušenosti mohou senioři v Podblanickém ekocentru ČSOP Vlašim. To vypsalo projekt s názvem Životní zkušenosti pro Podblanicko, v němž shání dobrovolníky z řad důchodců, kteří by v ekocentru pomáhali a zapojili se tak do ochrany přírodního a kulturního dědictví regionu.
„Několik seniorů s námi už spolupracuje. Chceme s nimi teď ale spolupracovat systematicky, zapojit víc starších lidí a využít jejich potenciál,“ uvedla Kateřina Červenková, kterou inspiroval obdobný projekt s názvem Senioři vítáni. Vypsaný projekt má pozměnit náhled na seniory a ukázat je jako lidi s aktivním přístupem k životu. „ Do programu je zapojeno kolem dvaceti organizací, které se zabývají různou činností seniorů,“ dodává Červenková s tím, že příkladem aktivního člověka, který už spolupracuje s Podblanickým ekocentrem, je výtvarník a kantor ve výslužbě Stanislav Příhoda. Ten, přestože oslavil už své sedmdesátiny, je stále aktivní, pravidelně vystavuje, stará se o Podblanickou galerii. Tam pořádá výstavy kolegů a vede Klub podblanických výtvarníků.
A co mohou ochránci přírody aktivním lidem v důchodovém věku nabídnout? Senioři si zatím mohou vybrat z šesti dobrovolnických pozic. Mohou pracovat třeba v ekoobchůdku nebo jako hlídač na výstavě. Přispěli by tak mimo jiné k tomu, že by výstavy byly lidem přístupnější. „Nemáme lidi, kteří by hlídali výstavy i o víkendu. Návštěvníci si musí chodit pro klíče, je to složité,“ povzdechla Červenková. Další seniorská pomoc se nabízí ve stanici pro handicapovaná zvířata. Nejenže mohou důchodci chodit zvířata krmit, ale mohou si je po proškolení vzít i domů a tam o ně pečovat. Ekocentrum nabízí také práci revizora stezek, což by zřejmě uvítali lidé zaměření na turistiku. „Jednou ročně provádíme revize asi dvaceti stezek. Potřebovali bychom někoho, kdo by stezky prošel a zmapoval jejich stav. Mohl by si tak udělat zároveň i pěkný výlet,“ popsala práci Červenková. Vlašimští ochranáři by také uvítali spolupráci s někým, kdo ovládá český jazyk. Takový člověk by mohl spolupracovat jako korektor a po jazykové stránce by upravoval regionální publikace.
V Podblanickém ekocentru uvítají i další nové nápady, se kterými přijdou sami senioři. Kdo nabídne nějakou konkrétní dovednost, tomu se ochranáři pokusí vytvořit dobrovolnickou pozici přímo na míru. „Kdyby nás někdo například oslovil, že plete košíky a chce to naučit ostatní, tak mu dáme možnost,“ uvádí jeden z možných příkladů Červenková. Své spolupracovníky pak budou ochránci přírody zveřejňovat na internetu s fotografií a popisem činnosti. Senioři budou v ekocentru pracovat bez nároku na finanční odměnu. „Získají ale dobrý pocit z užitečné práce ve prospěch regionu kde žijí a také řadu drobných členských výhod,“ dodala Kateřina Červenková.