„Protože nejen řeka, ale i místa, kde žijeme, si zaslouží mnohem více naší pozornosti,“ vysvětlila Bohunka Zemanová, ředitelka Posázaví o.p.s.

Také proto jarní úklid řeky Sázavy a jejích břehů přinese několik novinek. Uklízet se bude znovu jak z lodí, tak i po březích a Sázava bude opět rozdělena na pět úseků. Jenže, tentokrát se už nebude každý z úseků čistit celý víkend.

„Někde budou dobrovolníci pomáhat přírodě od odpadků dva, jinde tři dny. Vždy podle potřeby,“ upozornila Bohunka Zemanová s tím, že pro změny se Posázaví rozhodlo na základě zkušeností nabraných v třinácti předešlých ročnících.

Šetrněji k přírodě se ale chce chovat i samotné Posázaví. Proto dobrovolníci dostanou tentokrát pitnou vodu v menších lahvích a odpadky nalezené při akci budou ukládat do pevnějších pytlů. Tím vznikne méně dalšího plastového odpadu. Tomu může pomoci také používání vratných kelímků. O jejich zavedení Posázaví zatím jen uvažuje a inspiraci si přitom vzalo z vltavského projektu, Jedu vodu. Při něm jednorázové kalíšky nahradily vratné, omyvatelné kelímky.