Ústav jde s dobou a tak už není jen plný „mučitel“ v podobě kladek, závaží či dalších posilovacích strojů. Už tři toky je obrovským pokrokem pro lidi po mozkové mrtvici nebo zranění páteře robot Eksoskeleton. Díky němu nechodící pacienti zavěšeni ve speciálním postroji zase chodí, i když jen na pomocí běžícího pásu a jen na tomto místě. Pohyb na vlastních nohou jim to sice nevrátí, ale proces je i tak velice důležitý. Stimuluje totiž nervová centra v mozku a tím zlepšuje psychiku, krevní oběh a pomáhá také při předcházení bolesti zad. Navíc mohou, díky přístroji napojeném na internet, sletovat lékaři i sami pacienti, zda při rehabilitaci dochází k posunu k lepšímu.

Ale Rehabilitační ústav Kladruby se „nezasekl“ na Eksoskeletonu a jde ještě dál. Už brzy začne tamním pacientům pomáhat kromě skutečných fyzioterapeutů z masa a kostí, také nový pomocník – virtuální terapeut.  „Ten dává pomocí osobního počítače pacientům pokyny, co mají dělat,“ uvedl Jakub Pětioký, náměstek ústavu pro rehabilitaci, vědu a výzkum.

Novou technologii do ústavu u Vlašimi přijela až z Blízkého východu představit ergoterapeutka Sharon Harell, jedna z členek týmu izraelské Univerzity Sheba, který vyvinul telerehabilitační systém s integrovanou umělou inteligencí. Prvotně je určený pro rehabilitaci v domácím prostředí.  „Člověk si zaplatí terapeutickou jednotku a to je stejné, jako by jel ke skutečnému fyzioterapeutovi,“ vysvětlil Jakub Pětioký s tím, že díky tomu bud systém rehabilitační dostupný všude a hned bez nutnosti složitého cestování.

Systém totiž tvoří kamera, osobní počítač a monitor, tedy komponenty běžně dostupné. A samozřejmě speciální program vyvinutý v Gertner Institutu.

Systém má zatím celkem dvacet her a ty se dají nakonfigurovat s ohledem na zdravotní stav pacienta. Ten na monitoru vidí herní pole a ovládá ho pomocí svého těla. Virtuální terapeut, tedy umělá inteligence, hlídá pacienta na dálku a radí mu, kam by se měl pohnout, aby splnil terapeutické zadání. „Budoucnost umělá inteligence v rehabilitaci určitě má a tohle není maximum. Tento systém se dá využít například i u logopedické péče,“ uvedl Jakub Pětioký, náměstek ústavu pro rehabilitaci, vědu a výzkum při premiéře, kterou v Kladrubech umělá inteligence měla.

Jak už řečeno, systém je primárně pro domácí rehabilitaci. V ústavu jeho pracovníci pacienta jen zacvičí, jak správně systém používat. V žádném případě počítač nenahradí živého terapeuta. Vzhledem k poptávce na lekce s ním pacienti často čekají i delší čas a díky počítači se k péči dostanou mnohem častěji. Ani to ale neznamená, že by se klienti už nemuseli ukázat před lékaři a terapeuty přímo ve špičkovém ústavu.

„Smlouvu využívání systému umělé inteligence bychom chtěli podepsat co nejdříve, ale musí se nejprve vyřešit administrativní záležitosti,“ dodal ředitel Rehabilitačního ústavu Kladruby Josef Hendrych.

I tato smlouva ale bude ústav něco stát. Investice ale povede ke zvýšení kvality poskytované péče a ta bude nakonec levnější a mnohem dostupnější.