Podle opozice v krajském zastupitelstvu se tahle v krajích zatím ojedinělá funkce, vymyká praxi otevřených a funkčních úřadů. Získal ji bývalý benešovský místostarosta Jiří Švadlena (ANO). Ten je o užitečnosti funkce přesvědčen a předpokládá, že ji zřídí i další kraje.

Jak poznamenal poslanec a někdejší krajský radní Martin Kupka (ODS), vyžádá si místo i zbytečné náklady. „Nejde jen o navoněnou krajskou trafiku pro komunální politiky bez práce?“ nadnesl.

Jiří Švadlena, zastupitel Benešova, reagoval tak, že má příjmy z podnikání a starobní důchod. „Já ten plat nepotřebuji,“ řekl.

Na otázky Benešovského deníku, které směřovaly i k odměňování, ale krajský ombudsman neodpověděl a nechal to na Barboře Tlučhořové z kanceláře hejtmanky. „Jiří Švadlena je zaměstnán na plný pracovní úvazek a je zařazen v jedenácté platové třídě,“ uvedla.

To podle Zákoníku práce obnáší „systémovou práci, s níž je spojena značná psychická námaha vyplývající z velké složitosti kognitivních procesů a vyššího stupně abstraktního myšlení, představivosti, generalizace a z nutnosti rozhodování podle různých kritérií.“

Podle mluvčí o post usilovali tři uchazeči a Švadlena vyhrál. „Splnil požadavky výběrového řízení a vybrala ho hodnotící komise. Má dlouholeté zkušenosti ze samosprávy, jako místostarosta byl v denním kontaktu s občany i zaměstnanci úřadu, a je obeznámen s tím, jak postupovat při řešení podnětů občanů z různorodých oblastí výkonu samosprávy. Středočeský kraj rád využije v další komunikaci mezi krajem a občany jeho zkušeností,“ napsala Tlučhořová v odpovědi Deníku.

Dlouholeté zkušenosti krajský ombudsman začal nabírat po podzimních komunálních volbách 2014, kdy se stal zastupitelem. Po puči na benešovské radnici v lednu 2016, se stal místostarostou.