Novou dopravní značku „Zimní výbava“ a „Zimní výbava konec“ na našich silnicích schválilo ministerstvo dopravy už 1. července 2008. Pokud se s ní setkáte je vaší povinností dodržet její pokyny od 1. listopadu do 30. dubna.
Tato dopravní značka je přikazovací a přikazuje řidiči pokračovat v jízdě jen za použití zimních pneumatik na všech kolech. Zimní pneumatika musí splňovat hloubku vzorku, která musí mít nejméně 4 milimetry na všech kolech nebo nejméně 6 milimetrů na všech hnacích kolech.
Proč právě 4 nebo 6 milimetrů? Podle průzkumů a na základě zkušeností bylo zjištěno, že zimní pneumatika s hloubkou dezénu nižší než 4 milimetry ztrácí své vlastnosti na sněhové přikrývce.
Takovou pneumatiku je možné nahradit sněhovými řetězy, ale pouze v případě, že je vozovka dostatečně pokryta sněhovou nebo ledovou vrstvou.
Úseky, kde se značka bude vyskytovat nejsou dané. Kde značka bude či nebude určí kraje nebo okresy. Ministerstvo dopravy pak bude podporovat zveřejnění informací o umístění této dopravní značky na pozemních komunikacích.
„O tom, kde se značka na Benešovsku bude vyskytovat nemám zatím žádné informace. Myslím si, z mého pohledu, že tady ani nikde nebude potřeba. My tady máme na okrese komunikace dvě, první a druhé třídy, obě jsou velmi dobře udržované,“ uvedl dopravní policista Robert Novák.
Nejvyšší pokuta, která může být udělena za nedodržení nové dopravní značky jsou dva tisíce korun.
„Zatím nám z ministerstva nedošlo nařízení, že by jsme za tento dopravní přestupek měli rozdávat i body,“ dodal policista.