Stalo se to 23. srpna 2001 a hlava státu se přijela podívat na místa plánované stavby dálnice D3. Žádnou jinou oficialitu na Benešovsku neměl.

Přesto, jak Deník upozornili jeho pozorní čtenáři, mohli lidé vidět Havla na Benešovsku vícekrát.

„Píši vám o návštěvě, kterou vykonal Václav Havel jako prezident v naší obci,” upozornil Josef Novotný z Tichonic a připojil zápis z obecní kroniky.

„Začátkem července roku 1993 přijel do naší vesnice prezident republiky Václav Havel. Navštívil v Kácovci (osada patřící k obci Tichonice) dětský tábor Junák, dětí z Českého Brodu. Prezidenta přivítal na místě starosta obce František Mráz.”

V kronice se také uvádí jedna perlička návštěvy prvního muže České republiky.

„Zvláštní přivítání panu prezidentovi a jeho manželce Olze Havlové přichystala paní Marie Hrbková z Kácovce, která se k panu prezidentovi přitočila a ochranka neochranka mu uštědřila políbení.”

A Josef Novotný pak pro Benešovský deník dodal: „To svědčí o tom, že se nikdy nevyvyšoval nad ostatní lidi a ti ho za to miloval.”

Do Benešovského deníku ale zavolal také František Fiala z Mrače.

„Václav Havel jel i jako strojvůdce parní lokomotivou a existují k tomu snímky z jeho zastávky v Čerčanech. Fotil to můj tehdy čtrnáctiletý syn a bylo v roce 1994. Havel přijel z Prahy a v Čerčanech k vlaku připřáhli parní lokomotivu. V ní pak Havel odjel se strojvůdcem,” vzpomenul František Fiala.