Od jedné hodiny odpolední se tam totiž konal ve spolupráci s Integrovaným záchranným systémem (IZS) Den prevence města Benešov.

„Mohlo být i hůř. Klidně se mohlo stát, že bude pršet nepřetržitě," snažil se vidět celou situaci optimistickýma očima Tomáš Podhola, místostarosta Benešova a zároveň jeden z pořadatelů akce.

Až do šestnácti hodin měli příchozí možnost shlédnout celou řadu ukázek práce jednotlivých složek IZS. Jako první se představila Policie České republiky s ukázkou zadržení ozbrojeného pachatele za pomoci služebního psa nebo předvedením funkce zastavovacího pásu. Zejména děti se pak mohly posadit do policejního auta, obléknout si neprůstřelnou vestu, vyzkoušet si brýle simulující stav pod vlivem alkoholu a jiných návykových látek či si nechat sejmout otisky prstů. Asi největší pozornost všech diváků upoutala ukázka zásahu hasičů a rychlé záchranné služby při vyprošťování a resuscitaci zraněného z havarovaného auta a poté hašení hořícího vozidla.

„Celá tato akce byla zaměřená především na to, aby se lidé blíže seznámili s činností jednotlivých složek Integrovaného záchranného systému," vysvětlila Iveta Turková, hlavní organizátorka Dne prevence. „Zároveň jsme chtěli vytvořit příjemné dopoledne pro rodiny s dětmi, kde bude přidanou hodnotou to, že se něco užitečného dozvědí," poznamenala vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví MěÚ Benešov.

Po celé odpoledne nechyběl ani bohatý doprovodný program, o který se postaral BESIP, Mateřské centrum Hvězdička a Dům dětí a mládeže Benešov s úplně primární prevencí nebo Ústřední automotoklub (ÚAMK), který přivezl trenažér dopravní nehody. Vyzkoušet si ho mohl každý, kdo měl odvahu si na vlastní kůži vyzkoušet jaký je to pocit sedět ve zcela neovladatelném kutálejícím se autě.

Své zastoupení měla i městská policie. Ta na parkoviště bývalých Táborských kasáren předvedla jak zpacifikovat výtržníka a pochlubila se poslušností svého služebného psa.

„Je tady i několik historických sanitek, hasičských a policejních aut včetně vybavení, tak jak je pamětníci z dob minulých znají," pokračovala Turková.
Jak uvedla Iveta Turková celá akce vzešla z iniciativy odboru sociálních věcí a zdravotnictví. „Začali jsme řešit prevenci kriminality, její plán a program a napadlo nás, že uděláme Den prevence města Benešov, protože v podstatě tady nikdy nic takového nebylo. Takže je to úplně první akce takovéhoto charakteru," dodala závěrem vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví.