Potraviny, alkohol, cigarety, prací prášky. Tak právě na toto zboží se nejčastěji zaměřují zloději v samoobsluhách. Co je ale loni na konci roku nejvíce lákalo? Především potraviny, které jsou důležitou součástí vánočních oslav. Například zmražené ryby.
„Za prosinec jsme řešili šestadvacet krádeží, jen přes vánoční svátky jich bylo pět. Nedá se ale říct, že by to bylo něco mimořádného oproti předchozím měsícům. To řešíme v průměru každý den jednu krádež. V prosinci je to jiné právě kvůli svátkům. To zloději mění sortiment,“ zhodnotil velitel benešovských strážníků Luboš Baranec.
Podobnou práci měla také městská policie ve Vlašimi. Jen mezi 24. a 26. prosincem vyšetřovali strážníci dvě krádeže v obchodních domech.
„Škoda byla pokaždé pět set korun. Za přestupek jsme uložili pokuty po tisícikoruně,“ uvedl strážník David Osička s tím, že i ve Vlašimi strážníci znají zloděje, s kterými kvůli krádežím hovoří dost často. „Jsou to opravdu známé firmy,“ dodal.
Krádeže jsou v obchodních domech poměrně běžnou záležitostí. I proto budou strážníci v Benešově jednat s ostrahou v jednom ze supermarketů. Výsledkem rozhovorů by měl být lepší přehled o opakovaných krádežích. Ty jsou totiž až do okamžiku, kdy škoda dosáhne pěti tisíc korun pouze přestupkem.
„Pokud bude škoda větší než pět set korun, správní orgán pachateli částky sečte a pak z takových malých krádeží může být i trestný čin,“ dodal Luboš Baranec.