VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přestože jsou z různých konců světa, cíl mají jeden společný

Chocerady – Jak se ve školách vypořádat z šikanou.

6.9.2012
SDÍLEJ:

Mezinárodní školeníFoto: Martina Křečková

To je hlavní cíl devítidenního mezinárodního kurzu zaměřeného na učitele, ať už z praxí, nebo studentů pedagogických fakult, kteří se nějakým způsobem angažují v práci s lidmi. Projektu, který je financovaný Evropskou unií prostřednictvím agentury Mládež v akci.

Téma šikany je pro nás nejdůležitější

„Ono to není jenom o šikaně. I když o práci se vztahy ve třídě, kde se objeví agrese či neakceptovatelné chování je to především. Ovšem toto školení má ještě další dva záměry. Aby se sešli profesionálové, kteří mají společné povolání, nebo budou mít, a mohli diskutovat o tom, jak celý ten systém vzdělávání v jejich zemích funguje, a v neposlední řadě také proto, aby lidé z jiných zemí EU, konkrétně Maďarska, Rumunska, Litvy, Turecka a Itálie poznali Českou republiku," vysvětlil Martin Klajn, organizátor, lektor a spolutvůrce kurzu, který se až do pátku koná v jednom z kempů nedaleko Chocerad.

Šestadvacet účastníků kurzu se za pomoci lektorů z řad pedagogů a psychologů učí nejen teorii, ale i samotnou techniku, jak zvládnout případný teror mezi žáky, učni či studenty.

Kurzy se pořádají zhruba dva za rok

Podobné mezinárodní kurzy pořádáme tak dvakrát za rok," poznamenal Štefan Schwarc, ředitel neziskové organizace Do světa, která se na jejich realizaci podílí už šestým rokem.

Přestože je kapacita jednoho školení třicet lidí, organizátoři preferují počet okolo pětadvaceti. Podle mínění Martina Klajna je to optimální množství. Na kurzu je zpravidla šest národností, které zastupují čtyři až pět delegátů.

Že je o tato školení velký zájem dokazuje fakt, že snad pokaždé musí pořadatelé zájemce odmítat. Přesto se některým z nich podaří zavítat na tuto vzdělávací akci opakovaně. Letos přicestovalo pět takovýchto šťastlivců. Možná díky tomu, že tento kurz navazuje na ten loňský, jehož tématem byla tolerance, respekt, mezilidské vztahy a sexualita.

Vybrat jen pár posluchačů je těžké

„Každý účastník vyplní dotazník podle kterého se snažíme posluchače vybrat. Vždy přihlížíme k jeho povolání a tím pádem, jak moc vědomosti získané na semináři dokáže zužitkovat," uvedl Klajn.

Kromě přednášek, které jsou rozdělené do dopoledního, odpoledního a večerního bloku, ten je zhodnocením celého dne se frekventanti také baví. Například v úterý vyrazili na celodenní výlet do Prahy a jeden večer věnují prezentaci své země.

„Jejich úkolem je přestavit něco typického pro svojí domovinu. Kulturu, jídlo, pití," řekl Martin Klajn, který si těchto devět dní ukrajuje ze své dovolené.

Lektoři i studenti mají zpětnou vazbu

Jak lektoři, tak samotní posluchači často využívají možnosti zpětně zjistit, co a jak moc jim prodělaný kurz dal.

„My posluchače oslovujeme tak po třech týdnech až měsíci a ptáme se, jestli už měli možnost čerpat nabité zkušenosti. Víte, taková ta euforie je intenzivní do měsíce, další měsíc to ustává a po třech měsících to vyprchá," přiznal spoluorganizátor kurzu.

ANKETA: Jaký je rozdíl mezi školícím střediskem a vašim domovem?

Sára Gavaller,
Maďarsko
Já žiji ve velké městě, kde je hodně ruchu a lidí kolem. Takže to je asi ten nejzásadnější rozdíl. Tady je klid, žádný provoz, prostě pohoda. To málo aut, které projede za řekou je v porovnání s tím, co jezdí u nás úplné nic. Já si tady připadám jako v nebi. Ale vyměnit rušné město za tuto pohodu bych asi nedokázala. Alespoň ne teď. Nyní ještě studuji, a ruch, který je kolem mně mám ráda a líbí se mi. Později, až budu mít rodinu si to dovedu představit. Ovšem nikdy ne daleko od nějakého většího města.

Žiuile Linertaite,
Litva
Celý život bydlím v hlavním městě, kde mám rodiče, prarodiče, sourozence, všechny známé, kamarády, takže nejezdím nikam na venkov. Tudíž tohle je pro mě něco úplně jiného než to, v čem žiji. Jsem typická měšťačka. I když se mi takovéto prostředí líbí, teď bych ho za město nevyměnila. Protože všechny perspektivy, třeba na dobrou práci nabízí právě velká města. Ale všem svým kamarádům říkám, že až budu jednou stará, přestěhuji se někam k moři, do přírody. Ale až jednou.

Bilal Yaves,
Turecko
V první řadě mi to tady přijde jako skvělé místo pro tyto akce. Není to město, kde se večer všichni někam rozutečou. Tady není kam jít, tak zůstaneme spolu a víc se sblížíme. A to je skvělé. Podobné místo, jako je tady máme na severu Turecka, ale tam příliš nejezdím. Já jsem z města, kde žije přes dva miliony lidí, jsem tedy zvyklí na ruch kolem sebe. Proto je tohle pro mě příjemná změna, která se mi líbí. A docela dobře si dovedu představit, že bych byl majitelem zdejšího střediska a žít tady.

Francesco Palazzo,
Itálie
Žiji na jihu Itálie ve městě, která má asi čtyřicet tisíc obyvatel, takže není tak obrovské. Ale předtím jsem studoval v Římě, kde bylo lidí podstatně víc. Tady jsem se už po třech dnech dokázal zrelaxovat. A to je přesně to, co potřebuji. Klid, ticho, zeleň kolem sebe. Jsem právník, takže i pro moji práci je to skvělé. Načerpat novou energii. Ovšem žít bych tady nemohl. Jsem právník a to je založené na kontaktu s lidmi. A to jde jen ve městě. Ale na stáří si dovedu představit klid nějakého řeckého ostrova.

Diana David,
Rumunsko
Ještě donedávna jsem bydlela ve městě. Ale nedávno jsme se s rodinou přestěhovali na venkov. V Rumunsku máme podobnou krajinu, jaká je ta vaše. Takže v tom asi rozdíl nevidím. Jiné je to tady, co se týká setkání s lidmi z různých koutů světa a tohoto školení. To je unikátní. Dovedu si tedy představit, že bych žila takhle u řeky, za zády les. To byl také důvod našeho odchodu z města. Mám ráda ticho, když je kolem mně všechno zelené a ten celkový pocit, že je okolo volná příroda.

Michal Pekárek,
Česká republika
Asi tím, kolik je tady cizinců. Já jsem z Blatné a tam o cizince nezavadíte. No a tady jsou Rumuni, Maďaři, Turci, Litevci, Italové. Je to zvláštní. Ale jinak máme u nás podobnou přírodu. Výhodou tohohle místa je, že je kousek Praha, kde jsou vyšší platy, možnost brigád a není tady tolik nešvarů jako u nás. Přesto bych z Blatné neodešel. Mám tam rodinu, kamarády. Jo, kdyby se stěhovali se mnou, nebo kdyby se objevila krásná baba a řekla, že tady bude bydlet, a já s ní, tak ano.

Autor: Martina Křečková

6.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

U Trojského zámku v Praze se 2. prosince odpoledne zřítila do Vltavy betonová lávka pro pěší. Podle informací záchranářů se při pádu zranili čtyři lidé. Snímek je ze 3. prosince.
18

Stav třetiny středočeských mostů volá po opravě

Miroslav Liba, předseda středočeského krajského fotbalového svazu.

Liba o svém zvolení do vedení asociace: Je to i úspěch středočeského fotbalu

Meteorický roj Geminid je nyní k vidění na obloze. I na Benešovsku

Benešovsko – Meteorických rojů je během roku několik desítek. To ale neznamená, že je vidíme jen jediný den. Roje bývají aktivní asi 14 dní.

Rozšířenou skládku na komunální odpad u Votic slavnostně otevřeli

Votice - Komunální odpad z Voticka, Sedlčanska, Sedlecka, Mladovožicka i Bechyňska bude ještě minimálně osm let kam vozit. A to díky rozšíření dosavadní skládky u Votic, kde během tří měsíců vznikly dva nové boxy k uskladnění odpadu.

Němčinu studenti procvičovali v Albstadtu

Vlašim - Už dvacet let mají tradici výměnné pobyty studentů z Vlašimi. Devět studentů obchodní akademie a osm z gymnázia strávilo týden v rodinách žáků partnerské školy Walther-Groz-Schule v německém Albstadtu, městě ve spolkové zemi Bádensku – Württembersku.

AKTUALIZOVÁNO

Pozor, hrozí kolony! Středa 13. prosince je ve znamení dopravních nehod

Olbramovice /FOTOGALERIE/ - Čtyři osobní vozidla se srazila ve středu 13. prosince před devátou hodinou ranní v Olbramovicích.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT