Obce Studený a Děkanovice od sebe dělí necelé dva kilometry. Most, který obě vesnice spojoval, byl loni v červenci kvůli modernizaci dálnice D1 zbourán. Obec Studený má něco málo přes sto obyvatel a mnozí z nich museli při cestě za prací počítat s delší cestou a ráno si přivstat.

„Objížďka měřila šestnáct a půl kilometru a značně obyvatelům Studeného komplikovala život. Lidé museli za prácí, nákupy i k lékaři do Dolních Kralovic jezdit po dlouhé objízdné trase, což bylo náročnější na čas a samozřejmě i na peníze, " informoval starosta Studeného Bohumil Bušek a dodal, že uzavření mostu působilo nemalé problémy také zemědělcům zdejšího agropodniku při práci na obhospodařovaných pozemcích. Cesta s technikou na pole byla mnohem delší než kdyby jeli přes most. Stržený most ovlivnil také odvoz dřeva z lesů kdy odvozní soupravy musely najet mnohem více kilometrů. Problém měli i turisté. Se stržením mostu byla přeťata zelená turistická stezka, která spojuje Vlašim a Sněť.

Ředitelství silnic a dálnic nechalo původní most strhnout a místo něho postavila most nový, který je širší a umožní rozšíření dálnice pod ním na šest pruhů. Přes most vede využivaná silnice třetí třídy. Nový most mezi Děkanovicemi a Studeným je nově opatřen čtyřmi železobetonovými nosníky o délce pětatřicet metrů. Původní sliby, že most mezi Děkanovicemi a studeným bude zprovozněn ještě do začátku zimy Ministerstvo dopravy kvůli zpoždění termínů prací nedodrželo. Panovaly proto obavy ze stavu a zimní úpdržby úzké objízdné silnice s mnoha zatáčkami právě v zimním období.

„Měli jsme strach, aby nedošlo k nějaké nehodě, protože to je opravdu úzká cesta, nepřipravená k tomuto účelu. Zima nám ale přála, takže tyto obavy se naštěstí nevyplnily," podotkl studenský starosta s tím, že mostní uzávěra působila problémy i ve veřejné dopravě, kdy autobus zajíždějící do obcí nejezdil po dlouhé objížďce, ale využíval úzkou, téměř polní cestu.

Teď si už mohou řidiči i Studeného oddechnout. „Jsme opravdu rádi, že je toto pro nás těžké období už za námi," potvrdil Bohumil Bušek.

KAREL CHLUMEC