V muzeu totiž prověrky odhalily tisíce naprosto běžných a víceméně bezcenných předmětů nakupovaných v řetězcích i v mnohakusových sériích za mnoho set tisíc korun. A také ujištění auditorů, že obdobné nebo dokonce totožné sběratelské zaměření není v českých muzeích ničím ojedinělým.

Velmi podrobně je popsala také nedávná kontrola z Ministerstva kultury. Šest zásadních změn muzeum, které se v názvu zbaví slovíčka design, pod něž lze zařadit cokoliv, musí provést do konce září. Jedním z nejzásadnějších bodů připomínky ministerské prověrky je nutnost dodržovat zákon o nakládání s uměleckými sbírkami. Tak to rozhodně ještě poměrně nedávno nebylo. Chyběla správně vedená evidence, některé předměty ani nebyly zapsány a umělecká díla dokonce nebyla ani uložena tak, jak by mělo odpovídat jejich významu a ceně.

„Tohle první nařízení musíme splnit ještě do konce prázdnin,“ připomněla místostarostka Benešova Nataša Bruková s tím, že muzeum se bude i nadále zabývat uměním a nově mnohem důsledněji i samotným Benešovem a jeho okolím. „Pro mě jako Benešáka je tahle zpráva opravdu hodně povzbuzující. O historii města se totiž dozvídají lidé jen z písemných pramenů, nebo příležitostných výstav,“ uvedl Miroslav Borkovec.

Těžké období muzea, které odstartovala odhalení na konci loňska, ještě instituce nemá za sebou. Překonává ho nejen díky zásadním personálním změnám ve vedení, ale také poměrně rozsáhlými stavebními úpravami. „Stále ještě probíhá vyklízení budovy muzea,“ potvrdila včera místostarostka Benešova. „Zlikvidovali jsme i naprosto nevyhovující expozici ve vlhkém suterénu, která se honosně jmenovala Byt sběratele,“ sdělila místostarostka.

Kvůli pracím je objekt pro návštěvníky uzavřený a veškeré výstavní akce se odehrávají v Městské výstavní síni v poliklinice na Malém náměstí či v Piaristické koleji. Záměrem vedení města je zapojit muzeum do systému grantů, kterých využívají čile jiná muzea.

„Chtěla bych, aby muzeum sestavilo koncept a nebylo už zcela závislé na městě,“ dodala Nataša Bruková s tím, že do konce roku chce zrušit například i různé půlúvazky a zajistit v muzeu od příštího jara plnohodnotný kolektiv stálých zaměstnanců. Ten by pak měl přivítat také první návštěvníky v nových znovuotevřených prostorách.