Na Benešovsku hlásí posilovny značný nárůst klientů oproti prosinci. Všichni oslovení majitelé fitness center to zdůvodňují tím, že v posledním měsíci v roce si málo lidí najde čas na cvičení. Naopak v lednu lidi nutí v posilovnách cvičit jak novoroční předsevzetí, tak špatné teplotní podmínky venku.

Otázkou je, zda noví sportovci vydrží cvičit pravidelně. Podle trenérů více jak padesát procent zájemců o zdraví životní styl odpadne do konce měsíce.

„Největší vytíženost našeho centra je právě po novém roce. Z těch, co začnou v lednu cvičit poprvé, tak třicet procent zůstane ve formě stálých klientů, zbytek bohužel přestane chodit úplně. Nováčci vydrží maximálně do konce února," uvedla majitelka benešovského Esporta Irena Babicová.

Bolavá záda

Stejně na situaci po novém roce nahlíží i manažerka Hana Vosátková z TS Sport Votice. Zde se v lednu návštěvnost zvýšila o čtyřicet procent. Bohužel i tento nárůst po měsíci začne vždy upadat. Hana Vosátková míní, že nejlepší je zaměřit se na hromadné sporty, díky kterým člověka cvičení více baví.

„Nejoblíbenější jsou tréninky na bolavá záda. Ty jsme museli rozšířit na několikrát týdně. Lekce jsou dokonce i pro malé děti, které třeba trpí skoliózou. Mladší generaci zase více baví tréninky formou rychlejšího cvičení," řekla Hana Vosátková.

Luboš Chmelenský vlastní již několik let World fitness ve Vlašimi a klientům se věnuje i coby trenér. Sám sleduje, že během ledna chodí klientů více, ale počty nejsou tolik markantní, jak si lidé myslí. To, že nováčci dříve odpadávají svádí především na výběr nevhodného cvičení.

„Důležité je, aby si člověk na začátku cvičení domluvil osobního trenéra, který mu jasně řekne, jaké cvičení je pro něj nejvhodnější a jakým způsobem cvičit, aby tělo nebolelo," podotkl trenér. „Když toto pravidlo člověk obejde, může se potom stát, že ho ze cvičení všechno bolí. To určitě není správně. Potom je jasné, že lidé přestanou chodit do posilovny," dodal.

Stálá klientela

Markantní nárůst klientů neeviduje Fitness Centrum Kutná Hora. „Zatím to vypadá tak na nárůst o deset procent," uvedl trenér Vladimír Vacík z Kutné Hory. Podle něj chodí do fitness centra spíše stálá klientela. Na tomto místě se tak na novoroční předsevzetí moc nehraje.

Podle Tomáše Procházky, který působí jako trenér ve sportovním centru Trojka v Kolíně, je lednový nárůst cvičících zhruba o dvě třetiny. „Vtipně jim říkám ledňáčci. Vydrží totiž zpravidla v lednu a v únoru začínají odpadávat," uvedl Tomáš Procházka.

Ten pro delší dodržení novoročního předsevzetí doporučuje cvičit buď s někým, kdo tomu rozumí, nebo si informace nastudovat. „Pokud má člověk znalosti, dostaví se výsledky. Pak další motivace není potřeba, lidi to začne bavit a vydrží," zdůraznil trenér.

Musí to být zábava

Kolínská odbornice na pohyb a stravování Zuzana Víznerová rovněž říká, že posilovna je těžká disciplína. Podle ní se musí dodržovat správná technika provedení cviků na strojích, aby si spíš člověk neublížil. Sport ale podle ní musí hlavně bavit.

„Někdo, kdo bytostně nesnáší běhání, se nikdy třeba konkrétně na běh jako sport nebude těšit, tudíž nedokáže udržet tu správnou pravidelnost a tím pádem efekt sportu a spalování nebude nikdy fungovat," vysvětlila Zuzana Víznerová.

Čtěte také: Skoncuji s pitím. Předsevzetí, která lidem dlouho nevydrží