„Pro tu svou vlastní byrokracii," říká Vladimír Kravjanský, předseda Okresní hospodářské komory Benešov a současný obyvatel Benešova.

Přesto ji stále více vnímá jako velice důležitou instituci a to především z hlediska zabezpečení chodu hospodářství a vlastně i míru v Evropě.

„Její síla se projevuje právě v okamžicích, jako je tento, kdy se na Ukrajině začíná bojovat. Evropská unie je díky tomu, jaká je, alespoň trochu chráněná. Díky té síle jsme skutečně bezpečnější," tvrdí.

Ač rodilý Slovák z Bratislavy, dlouhá léta, vlastně od svých šestnácti let, žil s rodiči emigrujícími v roce 1968 do Kanady, v Torontu.

Po listopadu 1989 se ale vrátil do staré vlasti, Československa. Ne do města na Dunaji, ale do Benešova. Od té doby žije tam se slovenským a kanadským pasem. Pak se republika rozpadla, ale v Česku Vladimír zůstal. Právě tady také podniká. Možná i právě proto, nedá, i když poznal i život za oceánem, na Evropskou unii, i přes všechny její soudobé slabosti, dopustit.

„My lidi jsme doslova smečka vlků, která pořád něco vymýšlí a která se snaží o to, aby věci byly jinak než před chvílí," tvrdí Vladimír Kravjanský po otázce, zda Evropská unie přežije jako celek rok 2020.

„Možná, že nepřežije," přidává ještě a odstředné síly Unie vysvětluje tím, že lidé chtějí měnit to, co jim vadí. A právě takových okolností je v Evropské unii nyní spousta.

„Jenže už často nedomýšlíme, co to může vyvolat a jaké to bude mít důsledky," říká Vladimír Kravjanský a je přesvědčený, že největší společenství států dává Evropě dostatek síly k prosazení jejích myšlenek. „Včetně těch českých. Kdyby Česko nebylo v Evropské unii, nikdy by nemělo takové postavení jako má," tvrdí.

Ani to ale z Evropy nedělá všemocného giganta. Hodně jejích obyvatel žijících v Česku ale nevidí Evropu jako mocnost, ale vidí stále více její slabiny.
„V poslední době takových nářků na Unii slyším stále více," upozornil Kravjanský. „Lidé si tady vybírají samá negativa. Třeba už onu okřídlenou normu na zahnutí banánů," směje se Vladimír.

I Vladimíra Kravjanského budou v Evropském parlamentu zastupovat lidé, které si zvolí.

„Když do Bruselu pošleme neschopné lidi, nemůžeme se pak divit, že nebudeme ani vědět, o čem se tam rozhoduje," naráží na blížící se evropské volby.
Jenže, a to se podle Kravjanského s námi táhne z minulého režimu, lidé úmyslně nevolí ty chytré. Ten, kdo nějakým způsobem vyčnívá, hned dostává přes prsty, aby se pěkně srovnal do zákrytu ostatních, průměrných.

„Pořád se na takovém člověku hledají nějaké chyby," popisuje i náš kolorit.

Evropská unie ale ještě neukázala naplno, co v ní je. Podle Vladimíra je na to ještě stále příliš mladá.

„Unie se ještě potřebuje vyvíjet. Ona se nedokáže, vzhledem k tomu že je hodně mladá, vypořádat s náhlými problémy. To se ukazuje nyní, při ukrajinské krizi," je přesvědčený Vladimír Kravjanský, kterému ale na Evropské unii vadí zejména to, že nemá jednotnou zahraniční politiku ani své vojsko.

„Evropská unie není založena na principech tuhého režimu nebo potlačování jedněch na úkor druhých," cítí předseda OHK Benešov. „Ona je silná myšlenkově," řekl.

Jenže i v historii je řada příkladů, kdy nad demokracií vítězili barbaři právě proto, že si nebrali servítky. Nehrozí právě tenhle osud Evropské unii? Neškodí si Evropa sama sobě svou demokracií?

„Všechno je jen o lidech. Nyní jsme těmi vlky a věřím, že v budoucnu se začneme chovat jako lidé, kde nevítězí ten fyzicky zdatnější," dodal Vladimír Kravjanský. „Pokud to tak bude, budu rád. Rozhodně to je lepší cesta než ta, na níž se pořád někoho musíme bát."

Právě proto by Evropské unii Vladimír Kravjanský přál, aby do svého čela dostala velice chytré lidi s vizí, kteří se zasadí za zachování dobrého a odstranění toho špatného.