Právě proto se kurzy spojené s prohlídkou gynekologicko-porodnického oddělení, pro ženy, které se rozhodnou rodit právě v benešovské nemocnici, přesouvají ze skutečného, do virtuálního prostředí. Zdravotníci Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov proto natočili video určené budoucím maminkám. Jeho název je jednoduchý a všeříkající - Předporodní kurz aneb: od registrace k porodu až po cestu domů.

Zdroj: Youtube

„Tento projekt se zrodil jako myšlenka v této zvláštní době a vznikl díky nezměrné kreativitě lékařek a porodních asistentek,“ pochválila primářka gynekologicko-porodnického oddělení Kateřina Hlaváčková a s díky připomněla, že tvůrkyně neváhaly ve svém volném čase vymýšlet scénář, jezdit na natáčení a přesvědčovat své kamarádky – rodičky, aby také přispěly ku zdaru díla.

Úkolem videa, což by se podle primářky také mělo podařit, je zmírnit strach nastávajících maminek z neznámého prostředí nemocnice. Pořadem provází lékařka Markéta Matoušová, která v téměř dvaceti minutách představuje porodnici ze všech stran.

Tomáš Sicha se narodil 18. března 2021 v kolínské porodnici, vážil 3170 g a měřil 50 cm. Ve Velkém Oseku se z něj těší sourozenci Lukáš (7), Eliška (6) a rodiče Lucie a Jiří.
FOTOGALERIE: Právě jsme se narodili

Film rodičky v sedmi kapitolách seznamuje s postupy a prostředím, ve kterém chtějí přivést na svět své miminko. Hovoří otevřeně o těhotenské poradně, o příjmech rodičky a nechybí dokonce ani samotný porod. „Maminky se ale z filmu dozvědí také o bondingu i o fungování oddělení šestinedělí,“ připomněl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

Co je to bonding
Anglické slovo bonding doslova znamená lepení. Případně můžeme použít české ekvivalenty jako sepjetí či připoutání. Jedná se o budování základních emočních vazeb mezi matkou a dítětem. Pouta, která se rozvíjejí již během těhotenství, po porodu nabývají na síle díky hormonálním změnám v těle matky i dítěte.

Zhruba devadesátiminutové předporodní kurzy se v letech před příchodem nového čínského koronaviru v benešovské nemocnici konaly formou jednorázové informativní schůzky zdravotníků nejen s rodičkami, ale i budoucími otci. Probíhaly vždy v pondělí, jednou za dva týdny a během setkání na otázky odpovídala porodní asistentka. Ta provázela zájemce i oddělením šestinedělí a porodním sálem a v krátkosti popisovala průběh porodu či to, co lze při porodu ze strany nemocnice očekávat.

Leták doprovázející virtuální předporodní kurz v benešovské nemocnici.Leták doprovázející virtuální předporodní kurz v benešovské nemocnici.Zdroj: archiv nemocnice

„Díky kurzům se maminky mohly lépe seznámit s chodem oddělení, s porodními asistentkami a lékaři. Když pak nastane tak dlouho očekávaná událost, přijdou již do prostředí, které je jim důvěrně známé, a ve kterém odpadá stres z nového prostředí. Doufáme, že se brzy kurzy obnoví a my se s budoucími maminkami setkáme zase u nás na oddělení,“ dodala Markéta Matoušová.

Zvonění k uctění obětí koronaviru se v pondělí 22. března 2021 konalo v horní karlovské zvonici v Benešově.
OBRAZEM: V Benešově zvoněním uctili oběti koronaviru. Bimbání trvalo pět minut

V benešovské nemocnici na začátkem letoška vznikla také nová vizualizace, která provádí návštěvníky po porodnici. Uvidí v ní, jak vypadá porodní sál, porodní boxy i pokoje. Je možné si přímo v ní stáhnout i některá doporučení, dokumenty a také informační brožuru pro maminky. Nový film i virtuální prohlídku je možné zhlédnout na webu nemocnice.