Videomaping, který nabídne návštěvníkům ohlédnutí do historie města, byl původně připraven k loňskému výročí osmi set let města. Musel však být kvůli covidové krizi dvakrát odložen.

„Autoři připravili dvě varianty, které se liší pouze komentářem vycházejícím z doby, kdy se uskuteční projekce. Ten, který vyslechnou návštěvníci, by se měla týkat adventu a předvánočního času,“ poznamenal benešovský místostarosta Zdeněk Zahradníček a připomněl, že adventní plány budou ovšem záviset na epidemické situaci a platných opatřeních.

Z farmářských trhů na Masarykově náměstí v Benešově.
FOTO: Farmářským trhům na Masarykově náměstí v Benešově vévodilo tropické ovoce

Promítací plocha na kostele sv. Anny prochází v současné době nejen kvůli projekci očistou. Z parapetů kostelních oken mizí stopy po hnízdění holubů. A protože už bylo po rekonstrukci střechy odvezeno lešení, dopravuje pracovníky do výšky vysokozdvižná plošina.

„Odstraňují hnízda i trus po holubech a místo hrotů, které se neosvědčily, montují přes celý okenní otvor téměř neviditelnou síť,“ uvedl Roman Lutz, stavební technik Arcibiskupství pražského, jemuž benešovská památka patří.