„V uvedeném prostoru mají své nemovitosti budovat celkem čtyři developeři, s nimiž máme jako město uzavřené plánovací smlouvy. Teď v podstatě čekáme na ně, až začnou,“ uvedl místostarosta Benešova Roman Tichovský. Podle něj mají developerské firmy na své objekty podél nové komunikace spojující ulice Karla Nového s Dukelskou vydané i stavební povolení. Přesto zatím s budováním nezačaly. „Také proto jsme s nimi uzavírali dodatky k plánovacím smlouvám. Kvůli tomu se ale zahájení stavby nové ulice posouvá o rok,“ vysvětlil Roman Tichovský.

Čekání na developery

Ulici, kterou hodlá radnice v místě bývalých Pražských kasáren vybudovat, ale nelze podle místostarosty začít stavět dříve, než developeři vykopou základové jámy. „Jsme vlastně závislí na tom, až developeři vybudují suterény svých objektů,“ doplnil místostarosta s tím, že v případě, že by Benešov silnici v nové ulici, která zatím nedostala ani jméno vytvořil už nyní, hrozilo by, že by ji těžké stavební stroje při hloubení gruntů poškodily a znehodnotily tím investici města.

Benešov odkládá stavbu nové ulice v centru města. Čeká na developery | Video: Zdeněk Kellner
Prostor kasáren zůstává i po odchodu vojska z Benešova v roce 2007 s jediným využitím. Bezplatně tam na odstavné ploše parkují své vozy motoristé. Nová ulice se do někdejšího vojenského prostoru zařízne z ulice Karla Nového u dvanáctipodlažního paneláku. Vyústí pak v Dukelské ulici proti restauraci Černý kůň. Tam se silnice dostane mezi uliční zástavbu a hlavní kasárenskou budovou. Z té už nyní vzniká nový justiční palác pro soudce, státní zástupce i pracovníky probační a mediační služby. I po dostavbě zamýšlených budov v místě dnešní odstavné plocha by v bývalých Pražských kasárnách měl zůstat zachovaný volný veřejný prostor doplněný podzemním parkovištěm.