Hlavní budova bývalých Pražských kasáren v Benešově prošla relativně nedávno rozsáhlou rekonstrukcí, konečný výsledek tehdejšího díla sloužil k pohodlí profesionálních vojáků, kteří zde bydleli. Situace se však změnila, vojsko objekt opustilo a Ministerstvo obrany ho jako nepotřebný předisponovalo na Ministerstvo spravedlnosti (MS).

Ve hře byla svého času také varianta, že MS následně předá objekt Ministerstvu vnitra. To o objektu uvažovalo jako o jednom z azylových center pro uprchlíky z Asie a Afriky. To ovšem vyvolalo mezi lidmi v Benešově poprask a mohutné protesty. Osud nevyužívaného domu poté nabral jiný směr, nic nebyly platné žádosti Benešova, který po budově prahl jako po svém historickém majetku.

Objekt Benešov nezískal a ten tedy stále patří Ministerstvu spravedlnosti. To chce z někdejších ubikací vojáků vytvořit zázemí pro fungování justičních orgánů. „V objektu mají sídlit okresní soud, okresní státní zastupitelství a také probační a mediační služba,“ potvrdil na dotaz Deníku okresní státní zástupce Stanislav Novák. Plánovaná rekonstrukce by měla trvat do února příštího roku.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMATIncidentům v čekárně benešovského terminálu město předchází nasazením ostrahy

Čekárna na dopravním terminálu Benešov. | Video: Zdeněk Kellner