„V červenci záchranáři zaznamenali 12064 výjezdů a v srpnu 11940, což je nárůst zhruba o jednu pětinu oproti jiným měsícům. Například o loňských prázdninách vyráželi záchranáři k 23437 případům," uvedla tisková mluvčí Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Petra Effenbergerová.

Podle ní je tento trend obecně ovlivněný zvýšenou aktivitou všech obyvatel. Cestováním, sportováním, při kterém lidé neodhadnou své síly, zahrádkařením, ale i tím, že spoustu Pražanů opouští v čase prázdnin své město a jezdí ve volném čase víc „ven" do Středočeského kraje.

„Možná i proto vyjížděli záchranáři k různým úrazům celkem 3766. Minulé prázdniny to bylo 2908 krát," poznamenala Petra Effenbergerová.

Dalšími faktory, které měly vliv na nárůst výjezdů, byly letošní extrémní teploty a přemnožení a agresivita vos. Záchranáři tak vyjížděli průměrně v patnácti případech denně k pacientům s alergickou reakcí po bodnutí hmyzu, nebo dokonce s již rozvinutým anafylaktickým šokem.

„Agresivita vos ale neustala ani koncem dne, a tak byly dispečinku tísňové linky 155 hlášeny případy bodnutí vosou i v noci. Kolapsů, které mohly být mnohdy způsobené i horkem a nedodržením pitného režimu, bylo 1220," zdůraznila tisková mluvčí středočeských záchranářů.

Počty zásahů u dopravních nehod byly také jako vždy vyšší, a to hlavně u hromadných nehod, kdy bylo na místě více zraněných osob.
Primární intoxikace všeho druhu zaznamenali záchranáři v 374 případech a alkoholu a drogám se nevyhýbaly ani osoby nezletilé, které tak kvůli svému prázdninovému experimentování se "zakázaným ovocem" skončily v péči záchranářů a nemocničního personálu.

„Záchranáři také zajistili 1127 pacientů s psychiatrickou diagnózou, ve 149 případech se jednalo o agresivní psychózu a vyjeli ke 130 sebevraždám," doplnila ne příliš lichotivou letní bilanci výjezdů středočeských záchranářů jejich tisková mluvčí Petra Effenbergerová.