Další z brigád tam občanské sdružení Spolek přátel Konopiště připravuje na sobotu. Přiložit ruku k dílu může ale každý a to bez ohledu na to, zda je členem sdružení či není.

K účasti na další očistné akci je totiž zapotřebí pouze dobrá vůle, chuť něčemu pomoci a pak už jen ruce.

„Kromě toho ale potřebujeme, aby si případní dobrovolníci přinesli ochranné pomůcky, jako jsou rukavice nebo nářadí, třeba hrábě," připomněl člen sdružení a pravidelný účastník brigád, Tomáš Podhola, místostarosta Benešova.

Ale Spolek přátel Konopiště přece jen ty, kdo se brigády, tedy práce bez nároku na finanční odměnu, zúčastní, něčím odmění.

„Zajistili jsme od sponzorů jídlo a nealkoholické pití," prozradil Podhola.

Cílem sobotní brigády bude očista severní stráně pod zámkem, která je plná náletových stromků. V této lokalitě, ovšem blíže k hrázi rybníka, se konala také poslední dobrovolná práce, loni na podzim. Při tom brigádníci tak intenzivně pracovali, až „zlikvidovali" jeden z drtičů větví.

Očistu severní stráně pod zámkem znovu strojním vybavením podpoří Technické služby Benešov a Lesního závodu Konopiště Lesů České republiky.

„Kromě štěpkovaček nám budou pomáhat také pracovníci s křovinořezy a motorovými pilami," potvrdil technické zajištění brigády člen Spolu přátel
Konopiště Tomáš Podhola.

Při minulých počinech se dobrovolnické práce zúčastňovalo přibližně osm pracovníků z technických služeb a lesů ČR. Dalších deset pracantů dodal sám organizátor akce, Spolek přátel Konopiště ze svých vlastních řad. Na brigádě tak s největší pravděpodobností bude znovu kolem dvaceti lidí.

Co, kromě chutného oběda ve Staré myslivě brigádníci na svahu pod Konopištěm získají?

„To úplně nejlepší, co si odnesou domů, je dobrý pocit, že přiložili ruku k dílu a pomohli tím konopišťskému parku," připomněl ještě Tomáš Podhola. „Až půjdou do parku na procházku, uvidí, že ta konkrétní zvelebená část jejich přičiněním a že je mnohem hezčí, než jiné části parku," dodal pravidelný brigádník.

Brigáda v konopišťském parku začne v sobotu v 8.30 srazem u infocentra na hrázi Konopišťského rybníka. V poledne práci přeruší oběd a po něm se brigádníci vrátí ke své práci. Akce pak skončí po čtrnácté hodině.