„Chtěli jsme vyzvánět pomocí elektrifikace starého zvonu, ale žádost o to nám památkáři zamítli. Kdyby to povolili, museli bychom starý zvon vybavit novým srdíčkem, protože to původní nejspíš někdo ukradl," posteskl si Václav Potůček z Benešova, člen občanského sdružení.

Právě proto si dobrovolníci, kteří na záchranu kostela už věnovali stovky hodin práce při brigádách a také část svých příjmů usmysleli, že pro chvojenský kostel koupí věžní, hudební nástroj nový.

„Chceme, aby byl zvon plně funkční a zvonil poledne a klekání, tedy odpoledne v šest hodin," uvedl Potůček a připomněl, že zvon doprovází člověka během celého života – od narození, přes první přijímání, svatby až po jeho skon, proto je na místě, aby se tradice zvonění na Chvojně obnovila.

Na zakoupení zvonu potřebuje sdružení celkem asi 160 tisíc korun. Část z této sumy pohltí odlití nástroje, část jeho následná doprava a usazení do věže kostela.

„Velice výrazně nám k celkové potřebné částce pomohla jedna paní z Austrálie," připomněl Václav Potůček, hejtman Zemské rodové stavovské unie Benešov, člen Přátel Chvojna. I přes tento dar sdružení stále ještě hodně peněz chybí, proto uvítá další mecenáše.

Zvon odlije dílna z Brodku u Přerova.

„Majitelka zvonařské dílny paní Dytrychová byla na Chvojně a slíbila, že nový zvon bude znít stejnou tóninou, jako ten původní, starý," doplnil Václav Potůček a připomněl, že nástroj ponese jméno patrona Čech a také Zemské rodové stavovské unie, svatého Václava.

Jeho odlévání na Hané budou Přátelé Chvojna osobně přítomni.

„Bude to něco jedinečného a pro mě až neskutečného, fantastického," přiznal Václav Potůček.

Kdy uslyší nový chvojenský zvon lidé z okolí kostela Filipa a Jakuba na Chvojně není jasné. Jisté však je, že to bude až po té, co se podaří Přátelům Chvojna nastřádat z darů dostatečnou částku.