Stejně jako týnecká lékařka Alice Čečilová. „Připraveni jsme už nejméně půl roku,“ prohlásila, ale připustila, že pro skladování hlubokomražené vakcíny Pfizer neměli lékaři v ordinacích podmínky. Podlče Čečilové mají praktičtí lékaři od svých nadřízených orgánů jen minimum informací. Ty, které mohou využít, k nim prý putují pouze prostřednictvím Sdružení praktických lékařů.

„Celý problém s covidem a teď s vakcinací se u nás řeší politicky,“ poznamenala týnecká lékařka. Připomněla, že obvodní lékaři mají centrálního distributora léčiv, který jim u jiných vakcín po zavolání dávky druhý den přiveze.

„Vláda ale tento systém nevybrala a distribuci vakcín proti covidu svěřila krajům. Byla zřízena funkce centrálního koordinátora a krajských koordinátorů. A ti rozhodují o tom, kam očkovací látky půjdou. Proto jsou zásobována očkovací centra krajských nemocnic a nikdo další,“ uvedla Čečilová a připomněla, že jediným krajem, který měl politickou vůli očkovací látku předat i praktikům, byla jižní Morava.

Podle Pavla Pavlíka, středočeského radního pro zdravotnictví, je kraj prostřednictvím svého koordinátora v kontaktu s krajským předsedou Sdružení praktických lékařů Martinem Dudkem, který je současně koordinátorem praktických lékařů pro očkování.

„Jsme připravení s praktickými lékaři na očkování spolupracovat. Podle posledních informací z ministerstva zdravotnictví by měla být distribuce vakcín zajištěna přímo praktikům podle toho, jak projeví zájem, tedy nikoli prostřednictvím kraje,“ vysvětlil Pavlík.

Stále není jisté, že očkování praktickými lékaři začne 1. března, jak zaznělo směrem od vrcholných politiků. Kraj má však zpracovaný seznam lékařů se zájmem o očkování veřejnosti a chce ho poskytnout i ministerskému řídícímu týmu očkování. Jednání by mělo proběhnout právě dnes.

„Kdybychom si už na začátku odpustili tanečky kolem toho, jestli budou praktičtí lékaři do očkování přizváni, nebo nebudou, byli bychom v lepší fázi příprav, než jsme teď,“ dodal Pavlík.